Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Zamarznięte szyby i samochód pokryty śniegiem – czym grozi taka jazda?

Zamarznięte szyby i samochód pokryty śniegiem – czym grozi taka jazda?

Kierowca, którego samochód ma oszronione szyby lub jest pokryty śniegiem świadomie decyduje się na jazdę pozbawioną kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Nie trzeba zbytniej wyobraźni, by przewidzieć, co może się w takiej sytuacji zdarzyć.

Zimą często na drogach można spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części. Taka sytuacja, a ponadto złe warunki atmosferyczne mogą mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu, upadając potem na jadące za nim pojazdy i powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach może to stanowić śmiertelne zagrożenie.


W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.


Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania czy sygnalizacji.


Jakie  konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?


Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd to zostanie on zatrzymany do kontroli. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.


Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem, zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować samochód do podróży, a tym samym zapewnić sobie nie tylko komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale uniknąć tragedii na drodze.


Źródło: KMPNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować