Zmarł Ks. Prałat Tadeusz Kukla. Pełnił posługę kapłańską również na Sądecczyźnie

W dniu 8 września 2023 roku odszedł do Pana Ks. Prałat mgr lic. Tadeusz Kukla – były rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, mieszkaniec Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w jego rodzinnej parafii w Łukowej. W środę (13 września) o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza święta w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W czwartek (14 września) o godz. 11.30 ciało śp. Księdza Tadeusza zostanie przewiezione do kościoła parafialnego w Łukowej, gdzie o godz. 13.00 rozpocznie się Msza święta pogrzebowa, po której nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

Zmarł Ks. Prałat Tadeusz Kukla. Pełnił posługę kapłańską również na Sądecczyźnie

Ks. Prałat mgr lic. Tadeusz Kukla urodził się 22 lutego 1940 roku w Łukowej, jako syn Franciszka i Marii z domu Barwacz. Po ukończeniu szkoły średniej w Tarnowie, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie po studiach filozoficzno - teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 28 czerwca 1964 roku.


Jako młody kapłan pracował jako wikariusz w parafiach: Muszyna – św. Józefa Oblubieńca NMP (1964 - 1966) i Nowy Sącz – św. Małgorzaty (1966). Następnie wyjechał na studia specjalistyczne do Francji, Niemiec i Anglii, gdzie jednocześnie posługiwał Polonii zamieszkałej na tych terenach. W 1974 roku podjął stałą pracę duszpasterską w Wielkiej Brytanii – przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w Londynie, a w latach 2002 - 2010 pełnił funkcję rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Po przejściu na emeryturę w 2022 roku, wrócił do Polski i zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.


Za swoją gorliwą i owocną posługę kapłańską został uhonorowany przez papieża tytułem Kapelana Jego Świątobliwości (1986) i Prałata Honorowego Jego Świątobliwości (2004). W 2012 roku otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.


Źródło: PDT

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować