Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

12 lutego rusza akcja szczepień nauczycieli. Do tej pory zarejestrowało się już 268 tys. osób

12 lutego rusza akcja szczepień nauczycieli. Do tej pory zarejestrowało się już 268 tys. osób

W bazie jest już 268 tys. zarejestrowanych osób z całego kraju. Od poniedziałku, 15 lutego rozpocznie się kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Do końca lutego funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach.

– W poniedziałek, 15 lutego o godz. 8:00 rozpoczynamy rejestrację na szczepienia pozostałych nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich. Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania się do szczepień. Dzięki odpowiedzialności nauczycieli, dyrektorów i kuratorów mamy szansę na powrót do normalności – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas dzisiejszej konferencji prasowej w KPRM.


– Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego, czyli klasy I-III szkół podstawowych pracują nadal w trybie stacjonarnym, pozostali uczniowie w trybie zdalnym – dodał minister.


Obecna na spotkaniu wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek odniosła się do akcji rejestracji nauczycieli na szczepienia:  – Przygotowaliśmy dobry system. Liczba zgłoszeń, którą mamy w bazie, to naprawdę dobry wynik. Dziękuję dyrektorom szkół, placówek, nauczycielom za sprawne działanie, odpowiedzialne podejście. Dzięki temu możemy zacząć szczepienia jutro – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.


12 lutego ruszają szczepienia nauczycieli

12 lutego br. pierwsza grupa nauczycieli uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu zostaną zaszczepieni w wybranych szpitalach węzłowych.


Najwięcej nauczycieli na szczepienia zgłosiło się w województwach: mazowieckim – 42,5 tys., śląskim – ponad 31 tys. oraz wielkopolskim – 28 tys. Najmniej zgłoszeń otrzymano z województw: opolskiego – 6,5 tys. oraz z lubuskiego – 6,8 tys. To nie koniec procesu rejestracji.


O terminach szczepień nauczycieli po 65. roku życia resort będzie informował w późniejszym terminie, w momencie dostawy szczepionek do Polski.


Od poniedziałku kolejna tura zapisów na szczepienia nauczycieli

Analogicznie jak przy rejestracji podczas I tury, nauczyciele będą zgłaszać się do dyrektora szkoły, placówki oświatowej. Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.


Nauczyciele akademiccy będą rejestrowali się w inny sposób. O szczegółach rejestracji MEiN poinformuje w najbliższym czasie.


Testowanie nauczycieli w szkołach podstawowych i specjalnych

Już od poniedziałku, 15 lutego br. rusza kolejna tura rejestracji nauczycieli. Na szczepienie będą mogli zgłosić się wszyscy nauczyciele zarówno edukacji przedszkolnej, jak i nauczyciele akademiccy. W tej grupie znajdą się również chętni nauczyciele (w wieku do 65 lat), którzy nie zostali zarejestrowani w I etapie przyjmowania zgłoszeń. 


W niedzielę, 7 lutego ruszyła kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W czasie pierwszych dni badań przesiewowych na obecność koronawirusa wymazy pobrano od 18 744 osób. Wyniki otrzymało 15 985 z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 336 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.


Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do piątku, 12 lutego br. Od niedzieli, 14 lutego rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli, w tym osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela i pomocy wychowawcy w przedszkolach.


Badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.


Do końca lutego funkcjonowanie szkół i placówek pozostaje na tych samych zasadach

Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki poinformował o dalszych decyzjach związanych z funkcjonowaniem szkół i placówek oświatowych. Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły i placówki będą działały na dotychczasowych zasadach. W trybie stacjonarnym będą uczyły się dzieci z klas I-III szkół podstawowych, pozostałe grupy uczniów – nadal w trybie zdalnym. Kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i placówek będą podejmowane pod koniec lutego.


Źródło: MEiN, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować