Pogoda - Sądeckie.pl14

Dzisiaj jest: 14. 04. 2021
Do końca roku: 261 dni
Jakość Powietrza

13 gmin podpisało porozumienie o współpracy z KZN, w tym Stary Sącz i Korzenna

13 gmin podpisało porozumienie o współpracy z KZN, w tym Stary Sącz i Korzenna

W sobotę w Bochni zostało podpisane porozumienie między Krajowym Zasobem Nieruchomości a 13 gminami. Celem porozumienia jest współpraca przy tworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Wkrótce m.in. w Bochni, Zakliczynie, Korzennej zaczną powstawać mieszkania, które będą trafiać do młodej polskiej klasy średniej. Do ludzi, od których zależy przyszłość Polski i gmin – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to jeden z elementów pakietu mieszkaniowego. W ostatnich miesiącach wprowadzaliśmy ustawy, które mają ułatwić Polakom dostęp do przystępnych dla ich portfeli mieszkań – podkreślił wicepremier.


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, na który stać większość Polaków – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.


SIM to program dla Rzeszowa, Wrocławia, ale też dla Zakliczyna i Starego Sącza. Możemy rozwijać SIM powszechnie, we wszystkich samorządach – podkreślił wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.


Wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka i przedstawiciele 13 gmin podpisali porozumienie o współpracy w ramach realizacji inwestycji mieszkaniowych. Krajowy Zasób Nieruchomości oraz gminy zamierzają wspólnie utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Zadaniem spółki będzie budowa mieszkań na wynajem w województwie małopolskim. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.


Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisały następujące gminy: Bochnia, Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna, Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice oraz Zakliczyn. Porozumienie jest efektem wprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakietu mieszkaniowego, którego rozwiązania wspierają powstawanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.


SIM – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.


Źródło: MRPiT

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować