141. Sądeckie Konwersatorium Naukowe o zdrowiu Kobiet

W piątek 8 marca 2024 roku z okazji Dnia Kobiet, w Auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, odbyło się 141. Sądeckie Konwersatorium Naukowe pod tytułem: „Na Dzień Kobiet o zdrowiu Kobiet”.

141. Sądeckie Konwersatorium Naukowe o zdrowiu Kobiet

Wydarzenie otworzyła Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr Urszula Cisoń-Apanasewicz, zaś pierwszą prelegentką była mgr Justyna Mizera, która przedstawiła temat „Czy można zachować młodość przez odpowiednie odżywianie?” Pani mgr Justyna Mizera to dietetyk reprezentacji Polski zapaśników, wykładowczyni akademicka, autorka bestsellerowych książek „Dietetyka sportowa” oraz „Żywienie młodego sportowca”, która regularnie gości w roli ekspertki w programach telewizyjnych: Pytanie Na Śniadanie oraz Dzień Dobry TVN. W trakcie swojego wystąpienia zwróciła uwagę na istotną rolę naszych codziennych wyborów dietetycznych dla zachowania zdrowia i kondycji, mimo upływu lat.

Kolejną prelegentka, która zaszczyciła swoim wystąpieniem była dr inż. Radosława Skoczeń-Słupska z prelekcją: „Holistyczne podejście do życia”. Pani dr inż. Radosława Skoczeń-Słupska to wykładowczyni na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, prowadząca przedmiot: Metody Uczenia się i Rozwój Osobisty, członkini Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej, pasjonatka jogi powięziowej. W trakcie swojego wystąpienia zwróciła uwagę na rolę jogi powięziowej, jako narzędzia pomagającego rozładować napięcie, obniżyć stres czy niepokój.

Następną prelekcję poprowadziła mgr Ewa Sikorska-Trzcińska z nowosądeckiej manufaktury kosmetyków naturalnych Majru – Natural Cosmetics, która zaprezentowała temat: „Piękna i zdrowa skóra – jak dbać o siebie naturalnie”. W trakcie wykładu Pani mgr Ewa Sikorska-Trzcińska zwróciła uwagę uczestników na potencjalnie szkodliwe lub drażniące składniki wchodzące w skład produktów do codziennej pielęgnacji, a także wskazała na zdrowsze ich odpowiedniki.

141. Konwersatorium Naukowe „Na Dzień Kobiet o zdrowiu Kobiet” zakończyła prelekcja – mgr Anny Bogdanowicz: „Co karta obserwacji może powiedzieć o zdrowiu kobiety?” Pani mgr Anna Bogdanowicz jest pielęgniarką oraz certyfikowanym doradcą laktacyjnym w Szpitalu Medikor w Nowym Sączu. Jest nauczycielką metody wyznaczania płodności (MRP) wg reguł metody prof. Josefa Rӧtzera (INER Polska) oraz właścicielką poradni Pro – Eko. Metoda Rötzera pomaga kobietom prowadzącym obserwacje dbać o ich zdrowie, świadomie dokonać wyboru najlepszego czasu na poczęcie dziecka oraz zwiększyć szansę powodzenia przy staraniach o powiększenie rodziny (także u par o obniżonej płodności).

W wydarzeniu oprócz studentów ANS uczestniczyła także młodzieży wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku. Szerokie zainteresowanie potwierdza wagę poruszanych tematów i wskazuje na konieczność organizacji takich spotkań w przyszłości.

Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować