24 września – święto nauki w Europie i w PWSZ

W 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach województwa małopolskiego, w tym w Nowym Sączu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nauka będzie miała swoje święto – Noc Naukowców. Małopolska Noc Naukowców ma swój skromny jubileusz: odbędzie się po raz 15!

24 września – święto nauki w Europie i w PWSZ

W ofercie, jaką przygotowało 37 placówek edukacyjnych w województwie, choć adresowana jest nie tylko do młodszych odbiorców, każdy, także dorosły, znajdzie coś dla siebie i nie będzie spotkaniem z wybraną dziedziną nauki.

A paleta propozycji jest szeroka: od możliwości obserwacji gwiazd, poprzez wspomnienia historycznych wydarzeń, ciekawostki ze zdrowia i urody, po eksperymenty fizyko-chemiczne, zgłębienie świata techniki, mechaniki, matematyki, dotknięcie nowoczesnych robotów, pojazdów i wynalazków, aż po podróż do wnętrza ziemi i geologiczną przygodę.

Z ofertą Małopolskiej Nocy Naukowców można zapoznać się tutaj.

A w Nowym Sączu?

Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa, jak zwykle, przygotowała interesującą i bogatą propozycję. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej Uczelni.

Ważna informacja: sądecka Uczelnia proponuje spotkanie z nauką w świecie wirtualnym, online.

Przy kolejnych ofertach tematycznych podane są wymagania: regulaminy konkursów, formularze zgłoszeniowe do udziału w prezentacjach. Te nie są wymagane we wszystkich propozycjach. Godziny prezentacji podane są na stronie internetowej Małopolskiej Nocy Naukowców, pod adresem: www: nocnaukowcow.malopolska.pl. Linki z przekierowaniem do poszczególnych punktów programu zostaną zamieszczone i uaktualnione przed planowanym wydarzeniem.

Oto niektóre propozycje Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Uczelniane Wydawnictwo Naukowe zaprasza na „Magię opowieści”, czyli prezentacji fenomenu książki i czytania: od historii przekazywanych drogą ustną i obrazkową, poprzez narodziny pisma, wynalezienie druku, po masowość i różnorodność form w XX wieku, ze szczególnym podkreśleniem roli książki i czytania, a przy tym współpracy wielu osób w procesie tworzenia książki. Preferowana grupa wiekowa: 5 – 11 lat.

Akademickie Biuro Karier proponuje uczniom w wieku od 8 - 11 lat udział w konkursie plastycznym ph: „Mój wymarzony zawód”, a dla uczniów w wieku 12 – 15 lat konkurs multimedialny (przygotowanie prezentacji) ph. „Mój wymarzony zawód”.

Dla starszych uczestników Nocy Naukowców (16+) Akademickie Biuro Karier proponuje „ABC przygotowania do wejścia na rynek pracy”.

Instytut Ekonomiczny zaprasza na prelekcję pod frapującym tytułem: Skąd państwo ma pieniądze? Tytuł mówi wszystko. Podobnie, jak drugi wykład ph. Czy na pewno jesteśmy racjonalni w swoich decyzjach gospodarczych?

Tę pierwszą ofertę adresuje do uczniów w wieku 12 – 15 lat, drugą do starszych – 16+.

W królewską grę – szachy – zagrać, czy nauczyć się podstaw, będą mogli uczniowie od 8 – 15 lat.

Instytut Języków Obcych ma nie lada gratkę. Dzieci ze szkół podstawowych zaprasza na wirtualną wyprawę dla do miejsc związanych z filmami o Harrym Potterze. Uczestnicy będą poznawać ciekawostki i wykonywać zadania wiążące się z tymi miejscami i postacią czarodzieja. Dla uczniów w grupie wiekowej 12 – 15 i 16+ proponuje rozważania ph. „Jak firmy tworzą nazwy swoich marek?”

Także dorosłych, a przede wszystkim nauczycieli, zainteresuje zapewne hasło: Motywacja do nauki języków obcych”, a w nim: prezentacja modelów nauczania, stosowanie innowacyjności w nauczaniu języków, skuteczne metody nauczania języków.

Instytut Języków Obcych zaprasza uczniów w wieku 12–15 lat do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu geografii, polityki, historii i kultury krajów niemieckiego obszaru językowego: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Quiz przeprowadzony będzie 24 września 2021 r. (piątek) w formie online na platformie internetowej ok. godz. 16.30.

Nastolatkowie (16+) będą mogli poznać podstawy autoprezentacji.

Nie można też pominąć wykładu pt. „Najważniejsi pisarze współczesnej literatury rosyjskiej”.

Instytut Kultury Fizycznej zaprasza na prezentacje: „Techniki obrony przed obchwytami” – w kilku systemach walki wręcz i samoobrony (preferowane grupy wiekowe: 12–15 lat, młodzież 16+ i dorośli), „Pierwszy rok życia dziecka, pielęgnacja noworodka jako profilaktyka przyszłych zaburzeń” (16+ i dorośli); „Poznaj z nami wartości pH różnych produktów spożywczych oraz własności białek” (grupa wiekowa: 12–15 lat, młodzież 16+ i dorośli), „Zimnolecznictwo czy krioterapia? Poznaj metodykę zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej” (grupa wiekowa: 12–15 lat, młodzież 16+ i dorośli) oraz wirtualne zwiedzanie sauny fińskiej, sauny parowej oraz sauny infra red.

Instytut Pedagogiczny będzie przekonywał uczestników (preferowana grupa wiekowa 16+ i dorośli): „I ty możesz zostać pisarzem” (tzw. Creative writing), a także zdradzi tajniki fotografii cyfrowej i obróbki obrazów (preferowana grupa wiekowa: 12–15 lat, młodzież 16+ i dorośli).

Dla młodszych uczestników (5 – 11 lat) proponuje quiz pod hasłem „Naj(większe), naj(brzydsze), naj(rzadsze) owady Polski”, a w finale wybiorą najwspanialszego polskiego owada.

Dla tej samej grupy wiekowej Instytut Pedagogiczny proponuje kolejny quiz: „Wynalazki i wynalazcy”. Tytuł wyjaśnia wszystko. Kolejną propozycją są warsztaty artystyczne pn. „Mozaika”.

„Negocjacje pragmatyczne i taktyki perswazji w społeczeństwie informacyjnym” to oferta dla młodzież 16+ i dorosłych, a do nich oraz młodszych (12 – 15 lat) adresuje niezwykle ważny temat w dobie wszechogarniającego internetu: „Cyberprzemoc a odpowiedzialność prawna nieletnich i dorosłych”.

Instytut Techniczny proponuje bardziej przyziemne tematy adresując je tak do uczniów szkół podstawowych, jak nastolatków i dorosłych, zapraszając do spotkań w instytutowych laboratoriach. . Oto niektóre tematy: „O czym jest uczenie maszynowe?”, Laboratorium metrologii – „świat w powiększeniu”, Laboratorium obróbki elektroerozyjnej, „Roboty mobilne”, „Układy działające na powietrze”, „Iluzje optyczne… czy jesteś pewien tego co widzisz?”.

Instytut Zdrowia swoja ofertę adresuje do uczniów szkół podstawowych, nastolatków oraz dorosłych i proponuje: poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych zdarzeniach, pielęgnacji niemowlaka, opieki nad osobami starszymi, jak też wirtualny spacer po Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych, a w tym prezentację karetki pogotowia ratunkowego i stołu anatomicznego.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować