25-lecie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Nowy Sącz

15 lipca 1998 roku, w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu, utworzono Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą. Była to pierwsza taka grupa w Państwowej Straży Pożarnej.

25-lecie Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Nowy Sącz

Od 25 lat grupa ta prowadzi działania ratownicze oparte na pasji i zaangażowaniu wielu ludzi. Kluczową rolę w grupie odgrywają psy ratownicze. Pierwszymi instruktorami psów byli asp. szt. Mirosław Pulit i st. bryg. Maciej Halota. Przez ćwierć wieku w grupie służyło 30 psów ratowniczych.


Grupa ta była przygotowana do działań zarówno w kraju, jak i za granicą. Na początku jako samodzielna jednostka, a od 2009 roku jako część grupy USAR POLAND (Certyfikowanej Grupy INSARAG ONZ).


W ciągu 25 lat grupa ta brała udział w ponad 160 akcjach poszukiwawczo ratowniczych, w tym 10 zagranicznych.


Obecnie grupa liczy 59 osób, z czego 49 to funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu, a 10 to funkcjonariusze z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, z siedzibą w Nowym Sączu. Grupa dysponuje 6 zespołami poszukiwawczymi z psami ratowniczymi, oraz jednym psem w trakcie szkolenia.


Jubileusz grupy będzie świętowany 4 sierpnia br. w MCK Sokół, gdzie odbędzie się wystawa zdjęć z 25-letniej historii grupy. Wystawa potrwa do 3 września br. Zapraszamy do Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.


Źródło: PSPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować