6. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego rozstrzygnięty

W Mordarce, 2 grudnia 2023 roku, odbył się VI Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego im. Aleksandry Szurmiak – Boguckiej.

6. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego  rozstrzygnięty

Była to okazja do spotkania i rywalizacji pasjonatów tego ludowego instrumentu. Konkurs zorganizowali Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Heligonki pod Kickami i Zespół Regionalny Spod Kicek z Mordarki. Współpracowali z nimi Powiat Limanowski i Gmina Limanowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.


W konkursie wzięli udział heligoniści z 6 powiatów małopolskich. Ich występy oceniała komisja artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog (przewodnicząca komisji), Przemysław Ficek – folklorysta, multiinstrumentalista i Michał Pastuch – muzyk, folklorysta. Komisja miała trudne zadanie, ponieważ musiała wybrać najlepszych spośród 32 uczestników.


Nagrodę główną konkursu zdobył Sławomir Kurek z Wilkowiska. W kategorii dorosłych zwyciężyli ex aequo Kacper Kulak z Olszany i Piotr Obrzut z Grybowa. W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce podzielili się Krzysztof Waląg z Juszczyna i Hubert Kotwica z Ptaszkowej. W kategorii dziecięcej najlepsi okazali się Oliwier Rubiś z Charzewic i Kacper Szyszka z Binczarowej. W konkursie mistrz i uczeń nie przyznano pierwszego miejsca. Nagrody wręczał Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.


Podczas oczekiwania na wyniki konkursu, publiczność zgromadzona w Domu Weselnym JASICÓWKA w Mordarce mogła obejrzeć widowisko JES NA TO LYK w wykonaniu Zespołu Regionalnego SPOD KICEK z Mordarki.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować