Pogoda - Sądeckie.pl

9

Dzisiaj jest: 09. 12. 2021 Do końca roku: 22 dni
Jakość Powietrza:

6 ton nielegalnego tytoniu w ciężarówce

6 ton nielegalnego tytoniu w ciężarówce

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach i lubuskiej KAS zabezpieczyli prawie 6 ton nielegalnego suszu tytoniowego. Gdyby towar trafił na rynek Skarb Państwa straciłby 3 mln zł. 

 

Sytuacja miała miejsce 25 maja, kiedy mundurowi przeprowadzali kontrolę tira. 58-letni kierowca pojazdu dziwinie się zachowywał i często mylił w zeznaniach. Wątpliwości wzbudziły także dokumenty, które mężczyzna przedstawił do kontroli.

 

Po otwarciu ciężarówki okazało się, że w środku jest nielegalny susz tytoniowy, zapakowany na 19 palet. Według kserokopii dokumentów, jakimi dysponował kierowca, tytoń przyjechał do Polski z Belgii i miał rzekomo być dostarczony na Litwę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika jednak, że w rzeczywistości ujawniony towar miał trafić na polski rynek.

 

Kierowca nie zgłosił transportu w systemie SENT. Został za to ukarany mandatem w wysokości 7,5 tysiąca złotych. Za uchylanie się od płacenia podatku akcyzowego grozi mu wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 2 lat lub obie te kary łącznie. Nielegalny tytoń został zabezpieczony. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze - infromuje Straż Graniczna.

 

Źródło: SG, Fot. NOSG

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować