8 małopolskich gmin uzdrowiskowych otrzyma blisko 7,7 mln zł

8 małopolskich gmin uzdrowiskowych otrzyma blisko 7,7 mln zł

Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych – gminy uzdrowiskowe oraz te posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej realizują także zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska. Na tej podstawie otrzymują wsparcie z budżetu państwa. W tym roku dotacja ta dla województwa małopolskiego wyniesie blisko 7,7 mln zł i jest przeznaczona dla 8 gmin.

 

Największe wsparcie otrzyma gmina Krynica-Zdrój. Ponad 4 mln złotych pozwolą m.in. na wykonanie remontu 4 dróg wewnętrznych, inwestycji związanych z oświetleniem czy utrzymanie infrastruktury technicznej i sportowo-rekreacyjnej na cele uzdrowiskowe.

 

Ponad 1 mln złotych otrzyma gmina Muszyna, która dzięki środkom z budżetu państwa m.in. wykona pomiary jakości powietrza, dofinansuje oświetlenie uliczne, parkowe oraz publicznych miejsc rekreacji. Niespełna 1 mln złotych trafi natomiast do gminy Szczawnica. Dotacja ta będzie wykorzystana na oczyszczanie miasta, utrzymanie zieleni i oświetlenia ulicznego.

 

Przypomnijmy. Zgodnie z ustawą, gmina uzdrowiskowa realizująca zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w roku poprzedzającym rok bazowy (dwa lata wstecz). 

 

Większość z gmin objętych wsparciem w 2020 roku podpisała już niezbędne umowy. Pieniądze trafią na konta gmin do końca sierpnia.

 

Źródło: MUW, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować