800+ od stycznia 2024 r. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków

Od początku 2024 roku rodzice i opiekunowie prawnych dzieci do 18 roku życia będą otrzymywać wyższe świadczenie wychowawcze. Zgodnie z nową ustawą podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę, kwota świadczenia wzrośnie z 500 zł do 800 zł na każde dziecko.

800+ od stycznia 2024 r. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków

Zmiana ta ma na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin z dziećmi i wsparcie ich w pokrywaniu kosztów wychowania. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby otrzymać wyższe świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który jest odpowiedzialny za wypłatę świadczenia, automatycznie dostosuje jego wysokość do nowej ustawy.


Jeśli otrzymujesz świadczenie wychowawcze, nie musisz nic robić, aby skorzystać z podwyżki. ZUS sam zaktualizuje kwotę świadczenia na podstawie stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2024 r. Dotyczy to wszystkich uprawnionych do świadczenia w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.


Nowe świadczenie będzie wypłacane od stycznia 2024 r. ZUS poinformuje Cię o tym na swojej Platformie Usług Elektronicznych (PUE).


Jeśli chcesz ubiegać się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres (od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.), będziesz musiał złożyć nowy wniosek. Możesz to zrobić od 1 lutego 2024 r. za pomocą jednej z następujących metod:

  • aplikacja mobilna mZUS,
  • PUE ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna banków lub SKOK, które mają umowę z ZUS.


Źródło: ZUS, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować