Pogoda Nowy Sącz

12

Dzisiaj jest: 12. 08. 2022 Dni od początku roku: 223 Dni do końca roku: 141
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

82. rocznica śmierci gen. Józefa Kustronia

82. rocznica śmierci gen. Józefa Kustronia

16 września obchodziliśmy 82. rocznicę śmierci gen. Józefa Kustronia, bohaterskiego dowódcy, dla którego prawo, godność i żołnierski honor były wartościami najwyższymi. Z tej okazji Zastępca Prezydenta Magdalena Majka wraz z Dyrekcją i uczniami Zespołu Szkół Elektryczno- Mechanicznych złożyli kwiaty na grobie generała na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

Szkoła od 47 lat sprawuje opiekę nad Grobem generała Kustronia , nosi imię Generała i jestem dumna z tego,żepamiętacie o swoim Patronie . Postać generała Kustronia, osoby niezłomnej w pewien sposób rzutuje w bardzo pozytywny sposób na charakter Waszej szkoły. To bardzo ważne, że szkoła znana jako jedna z najlepszych szkół w Polsce i uczy Was najnowszych technologii. Pamiętajcie, nawet gdy opuścicie mury szkoły, kto był waszym Patronem – powiedziała do zebranych zastępca prezydenta Magdalena Majka.


Od 1974 roku obchodzimy Święto Szkoły – ale dziś jakże inaczej, w trudnym okresie pandemii, ale nasz Patron zawsze był, jest i będzie wzorem dla uczniów sądeckiego elektryka. Jesteśmy dumni ze swojego patrona, który jest wzorem do naśladowania dla każdego naszego ucznia. Dla mnie jest to szczególny dzień bo 47 lat temu jako uczeń 1 klasy technikum elektrycznego składałem ślubowanie - powiedział dyrektor Walenty Szarek.


Generał brygady Józef Kustroń urodził się w Stryju w 1892 r, ale związany jest też z naszym miastem. To tutaj przeniosła się jego rodzina. W Nowym Sączu spędził swoją młodość. Jego życie to przykład losu patrioty, który najpierw musiał walczyć o niepodległość, a potem jej bronić. Członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Legionów, uczestnik I Wojny Światowej i kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej. Próbując wyprowadzić swoją jednostkę z okrążenia, poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem na Lubelszczyźnie. W chwili śmierci miał na piersi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, otrzymany za wojnę 1919 - 1920 roku.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować