Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Akcja szczepień lisów przeciw wściekliźnie – ostrzeżenia dla mieszkańców

Akcja szczepień lisów przeciw wściekliźnie – ostrzeżenia dla mieszkańców

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej poinformował, że w okresie od dnia 27 września do 6 października zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja obejmie cały obszar powiatu limanowskiego. 

 

W okresie akcji należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o to, aby domowe pupile nie miały kontaktu ze szczepionką. Immunoprzynęty zostaną rozrzucone przez samoloty i ręcznie wyłożony. Dlatego też psy i koty powinny być wyprowadzane przez opiekuna na smyczy i w kagańcu. W razie przypadkowego kontaku domowego zwierzęcia ze szczepionką opiekun powinien natychmiast zgłosić się z pupilem do weterynarza. Przynęty nie wolno rozłamywać, dotykać i roznosić. Osoby, które przez przypadek i nieostrożność będą miały kontakt ze szczepionką powinny zgłosić się do lekarza. 

 

Przynęty mają formę szarozielonego walca, w którym jest umieszczon plastikowy pojemnik z płynną sczepionką. Po przegryzieniu przynęty przez lisa szczepionka uodporni go przeciw wściekliźnie. Przynętę wykonano z mieszanki oleju kokosowego, tetracykliny i mączki rybnej.

 

Lisy to sprytne zwierzęta, które ominą przynęty dotykane przez ludzi, dlatego tak istotna jest współpraca mieszkańców i turystów polegająca na przestrzeganiu omówionych wyżej zasad. Pozwoli ona na efektywne przeprowadzenie akcji ochronnej wolno żyjących lisów i jednocześnie zapobiec przypadkowym kontaktom domowych zwierząt oraz ludzi ze szczepionkami przeciw wściekliźnie.W tym samym okresie akcja ostanie przeprowadzona także w innych powiatach województwa małopolskiego. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować