Pogoda Nowy Sącz

19

Dzisiaj jest: 19. 08. 2022 Dni od początku roku: 230 Dni do końca roku: 134
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Apel Poległych pod symbolicznym głazem Sybiraków w Nowym Sączu

Apel Poległych pod symbolicznym głazem Sybiraków w Nowym Sączu

W dniu 17 kwietnia 2019 r. na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbył się Apel Poległych. Mieszkańcy Nowego Sącza zebrali się pod symbolicznym głazem Sybiraków, aby oddać hołd Polakom zesłanym na Syberię w 1940 r. 

 

Wśród zgromadzonych nie zabrakło młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec OSW Jednostki Strzeleckiej. Już od kilkunastu lat Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu zorganizował Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Co roku wydarzenie odbywa się w kwietniu, w nawiązaniu do dnia Pamięci Narodowej o Zbrodni Katyńskiej przypadającym 13 kwietnia. W tym roku Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków nie odbył się z uwagi na trwający strajk nauczycieli. Jednak młodzież należąca do Związku Strzeleckiego postanowiła zainicjować omawiane wydarzenie, chcąc uczcić Sybiraków. 

 

Wzruszające przemówienie Prezesa Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierza Korczyńskiego było częściowo skierowane do młodzieży - Prezes Związku Sybiraków podkreślił, jak ważna jest pamięć o Polakach, którzy zostali zesłani na Syberię, zarówno o tych, którzy nie przeżyli "Golgoty Wschodu", jak również o tych, którzy doczekali się powrotu do ojczyzny. W przemówieniu Kazimierz Korczyński podkreślił, że za zesłania na Syberię nie należy winić narodu rosyjskiego, ale totalitarny system. 

 

Apel Poległych został odczytany przez ucznia Zespołu Szkół nr 2 Pawła Smreczaka. Następnie, rozbrzmiał "Hymn Sybiraków" Mariana Jonkajtysa. Pod pomnikiem Sybieraków przedstawiciele samorządu lokalnego złozyli wiązanki kwiatów. 

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować