Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Atak złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki na UMWM. Atakujący zażądał zapłaty okupu

Atak złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki na UMWM. Atakujący zażądał zapłaty okupu

10 lutego UMWM poinformował o awarii systemu informatycznego i poczty elektronicznej.

"Prawdopodobnie mamy do czynienia z atakiem hakerskim. Trwa weryfikacja zaistniałej sytuacji. Urząd Marszałkowski poinformował odpowiednie służby. Przepraszamy za kłopot. W razie potrzeby skontaktowania się z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego, prosimy o kontakt telefoniczny" - brzmiał wczorajszy komunikat biura prasowego wojewody.

Z kolei dzisiaj Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekazał informacje, że atak złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki doprowadził do utraty dostępności danych osobowych, za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu. Żądanie to zostało stanowczo odrzucone.

"Szanowni Państwo, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z siedzibą w Krakowie przy ul. Basztowej 22 (dalej UMWM), niniejszym informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych związanym z incydentem, który został stwierdzony w dniu 8 lutego 2021 r. polegającym na ataku złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. Zdarzenie to doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych (m.in. klientów UMWM), za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu, niemniej żądanie to zostało stanowczo odrzucone. Bezzwłocznie podjęto wszelkie działania mające na celu powstrzymanie naruszenia oraz zminimalizowanie ewentualnych negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą, a także powiadomiono odpowiednie służby, a zaistniała sytuacja została jednocześnie zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Na chwilę obecną nie potwierdzono pozyskania danych osobowych przez osoby nieuprawnione jednak zidentyfikowano możliwe konsekwencje naruszenia takie jak m.in.:

  • nieterminowe załatwienie spraw przez UMWM,
  • chwilowy brak dostępności niektórych usług oferowanych przez UMWM,
  • chwilowe utrudnienie w kontakcie z pracownikami UMWM, ograniczone jedynie do formy tradycyjnej (papierowej) lub telefonicznej.

Trwają działania mające na celu ustalenie pozostałych okoliczności zdarzenia.

UMWM realizuje ponadto czynności mające na celu odzyskanie danych z istniejących kopii zapasowych oraz zapewnia, że podejmie niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości możliwy jest kontakt z Inspektorem Danych Osobowych pod adresem korespondencyjnym: Inspektor Ochrony Danych Osobowych UMWM, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub za pośrednictwem numeru faxu: 12 6303126".


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować