Bezpieczna przyszłość. Szkoła i Policja razem przeciw zagrożeniom młodzieży
15 listopada w Nowym Sączu odbyła się wyjątkowa konferencja szkoleniowa pod hasłem „Zagrożenia współczesnej młodzieży. Obowiązki dyrektora i nauczycieli w zapobieganiu przestępczości i demoralizacji wśród uczniów”. Wydarzenie, które zgromadziło ponad 200 osób – dyrektorów szkół, pedagogów, psychologów i przedstawicieli różnych instytucji, zorganizowano w auli Wyższej Szkoły Biznesu-NLU. Była to inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wsparta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Nowy Sącz i samą uczelnię.
Podczas konferencji, którą otworzył insp. Adam Bukański, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, uczestnicy mieli okazję wysłuchać szeregu prelekcji i wymienić doświadczenia. Podkreślono wagę współpracy między szkołami, Policją i instytucjami wspierającymi wychowanie oraz edukację. Jak zaznaczył komendant, liczny udział świadczy o zaangażowaniu społeczności lokalnej w tworzenie bezpiecznego środowiska dla młodzieży.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Magdalena Majka – Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Agata Wróblewska – Dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie, oraz lokalni przedstawiciele zarządzania kryzysowego i sądownictwa. Gospodarzem miejsca był dr Dariusz Woźniak, Rektor WSB-NLU, który również przywitał uczestników.
W programie znalazły się wykłady ekspertów, m.in. Artura Kobosa – kuratora sądowego, asp. sztab. Barbary Przychockiej-Serafin, podinsp. Tomasza Fortuny oraz kom. Barbary Leśniak z Komendy Miejskiej Policji. Omówiono m.in. obowiązki dyrektorów i nauczycieli wynikające z przepisów prawa, procedurę „Niebieskiej Karty”, cyberzagrożenia oraz praktyczne aspekty przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród młodzieży.
Prelekcje były bogate w przykłady z codziennej praktyki i uwrażliwiały uczestników na współczesne problemy, takie jak presja rówieśnicza, wpływ internetu czy zagrożenia wynikające z używania substancji psychoaktywnych.
Jednym z praktycznych elementów wydarzenia było stoisko profilaktyczne, gdzie zaprezentowano materiały edukacyjne oraz „walizkę edukacyjną” z atrapami narkotyków, co miało na celu uświadomienie nauczycieli o zagrożeniach i sposobach ich rozpoznawania.
Źródło: Fot. KMPNS
Komentarze