Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Bezpieczny letni wypoczynek. Policjanci przypominają podstawowe zasady

Przeczytaj rady policjantów dotyczące wypoczynku dzieci w domu, na szlaku turystycznym, zabezpieczenia mieszkania na czas wyjazdu, bezpieczeństwa nad wodą i w ruchu drogowym.

Bezpieczny letni wypoczynek. Policjanci przypominają podstawowe zasady

Małopolska Policja będzie zapewniać bezpieczeństwo turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego podczas wakacji, a bezpieczeństwo dzieci i młodzieży będzie priorytetem policyjnych akcji.


PORADY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SPĘDZAJĄCEJ WAKACJE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

Jeśli zostajesz sam w miejscu zamieszkania, bądź ostrożny z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi. Zawsze daj znać swoim opiekunom, gdzie i z kim jesteś. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy, z daleka od np. jezdni, torów kolejowych, placów budowy. Jeśli jeździsz na rowerze, rolkach, hulajnodze czy deskorolce, nie baw się na jezdni. Nie daj się namówić na ekstremalne pomysły Twoich kolegów. Bądź ostrożny w kontakcie z osobą „obcą”, np. nie bierz od niej niczego. Nie rozmawiaj z „obcym”, jeśli nie ma innych ludzi w pobliżu i nie wsiadaj do „obcego” auta. Jeśli pomagasz w pracach polowych, uważaj na maszyny i urządzenia w ruchu i pod napięciem.


Gdy korzystasz z Internetu, pamiętaj o ważnych zasadach:

Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nie wiesz, z kim naprawdę rozmawiasz. W komunikatorach mogą się kryć osoby o złych zamiarach i musisz być bardzo ostrożny. Nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet! Jeśli coś cię wystraszy lub zaniepokoi, wyłącz komputer i powiedz o tym dorosłemu. Nie podawaj swoich danych osobowych. Zastanów się dobrze, zanim wyślesz wiadomość lub zdjęcie - możesz stracić prywatność i mieć przez to problemy! Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie nie wolno używać brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak chciałbyś być traktowany. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, które nie mają nic wspólnego z komputerem. 116 111 - to infolinia telefoniczna dla dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia, opieki i ochrony.


PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA NA CZAS WYJAZDU

Przed wyjazdem zamknij wszystkie okna i drzwi. Nie zostawiaj kluczy w ukrytych miejscach (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Nie trzymaj w domu dużo pieniędzy i biżuterii. Na czas wyjazdu oddaj cenne rzeczy do przechowania komuś zaufanemu lub zdeponuj je w banku. Nie mów wszystkim o swoim wyjeździe i nie publikuj zdjęć z podróży w mediach społecznościowych. Poproś sąsiadów, żeby pilnowali twojego mieszkania i usuwali ulotki z drzwi itp. Jeśli ktoś się włamie lub coś ukradnie z twojego domu, mieszkania, piwnicy czy komórki, nie dotykaj niczego, wyjdź z pomieszczenia i powiadom Policję. Nie przeszkadzaj policjantom i nie niszcz śladów! W takiej sytuacji zadzwoń pod nr 112.


PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

Przed długą trasą sprawdź stan techniczny pojazdu. Wypocznij, zadbaj o swój stan psychofizyczny, nie prowadź pojazdu po alkoholu. Jazda w upale, gdy wnętrze pojazdu jest rozgrzane, męczy kierowcę i wymaga skupienia. To sprawia, że kierujący szybciej się zmęczą, mogą zasnąć, dlatego należy często robić przerwy w jeździe. Dostosuj prędkość do warunków drogowych i pogodowych. Podczas jazdy przestrzegaj przepisów i uważaj na innych użytkowników drogi. Nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych ani tuż przed nimi. Zbliżając się do przejścia dla pieszych bądź ostrożny, zwolnij, ustąp pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Pamiętaj o udzieleniu pierwszeństwa przejazdu. Zapinaj pasy bezpieczeństwa. Dzieci podróżujące samochodem powinny być zapięte pasami bezpieczeństwa lub siedzieć w fotelikach lub innych urządzeniach zabezpieczających. Śledź komunikaty drogowe podawane przez media. Po dojechaniu do celu podróży upewnij się, że samochód jest zaparkowany w miejscu dozwolonym. Nie blokuj wjazdu ani wyjazdu - to podstawa do odholowania pojazdu. Uważaj też na rzeczy w samochodzie. Nie zostawiaj w aucie wartościowych przedmiotów jak nawigacja GPS, telefony komórkowe, tablety, torebki itp.


NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM POJEŹDZIE

To niedopuszczalne, żeby zostawiać w samochodach dzieci i zwierzęta, nawet na chwilę! Jeśli funkcjonariusze zobaczą, że dziecko czy zwierzę w aucie jest zagrożone życiem, mogą użyć wszystkich środków, żeby je stamtąd wydostać - nawet wybić szybę. Tak samo mogą zrobić inni ludzie, którzy zauważą, że dziecko czy zwierzę w samochodzie nie daje znaków życia, a służby ratunkowe się spóźniają. W takim przypadku nie poniesiemy odpowiedzialności za wybicie szyby w pojeździe, bo to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, które ratuje zdrowie lub życie.


PORUSZAJĄC SIĘ PIESZO

Przechodź przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych. Nie używaj telefonu ani innego urządzenia elektronicznego, gdy wchodzisz lub przechodzisz przez jezdnię, torowisko lub przejście dla pieszych. Może to ograniczyć twoją uwagę i obserwację sytuacji na drodze. Nie wchodź na jezdnię ani na przejście dla pieszych przed nadjeżdżającym pojazdem. Nie wchodź na jezdnię zza przeszkód czy pojazdów. Przestrzegaj sygnalizacji świetlnej. Załóż elementy odblaskowe, gdy poruszasz się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.


BEZPIECZEŃSTWO NA SZLAKU TURYSTYCZNYM

Sprawdź prognozę pogody i załóż odpowiednie ubranie i sprzęt. Zabierz też jedzenie i picie. Zaplanuj trasę i zabierz mapę i telefon komórkowy z naładowaną baterią, żeby móc wezwać pomoc w razie potrzeby. Wybieraj szlak turystyczny zgodny z twoimi umiejętnościami i możliwościami. Podążaj tylko po wyznaczonych i oznakowanych ścieżkach. Nie rozpalaj ogniska w lesie. Ucz dziecko, żeby nie oddalało się od ciebie ani nie schodziło ze szlaku. Uważaj na zwierzęta, bo mogą być nosicielami wścieklizny. Nie zostawiaj śmieci za sobą. Nie hałasuj. Zapisz telefony alarmowe do służb ratunkowych: TOPR – +48 601 100 300, +48 18 20 63 444, GOPR – +48 601 100 300, Europejski Numer Alarmowy – 112


BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

Wypoczywając nad wodą, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych dzieci zależy głównie od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które obowiązują podczas kąpieli. Pamiętajmy: Bezpieczna kąpiel to taka, która odbywa się w miejscu do tego przeznaczonym, oznakowanym i strzeżonym przez ratownika. „Dzikie kąpieliska” mogą mieć niebezpieczne dno i głębokość, a woda może być nieczysta. Nie wolno pływać na szlakach żeglugowych ani w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska i słuchajmy ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze niższej niż 14 stopni (najlepsza temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy podczas burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów) ani przy silnym wietrze. Nie skaczmy do wody rozgrzani. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - zapobiegniemy wstrząsowi termicznemu. Nie pływajmy tam, gdzie jest dużo wodorostów lub gdzie mogą być zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w nieznanych miejscach. Może to skończyć się urazem, kalectwem lub śmiercią. W takich miejscach nigdy nie skacz „na główkę”, bo dno może się zmieniać. Pamiętaj, że materac dmuchany czy koło nie służą do pływania na głębokiej wodzie. Nigdy nie wchodź do wody ani nie pływaj po alkoholu. Nie pływaj na czczo - osłabia to twój organizm. Nie pływaj zaraz po jedzeniu - zimna woda może spowodować skurcz żołądka i poważne problemy. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz popłynąć dalej, płyń zabezpieczony przez łódź lub z kimś innym. Na głowie załóż czepek, żeby być widocznym w wodzie. Możesz też użyć bojki na szelkach. Nie wypływaj zbyt daleko od brzegu po zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Jeśli poczujesz się źle lub zimno, natychmiast wyjdź z wody. Nie zostawiaj dzieci bez opieki w wodzie. Niech mają na sobie dmuchane rękawki, które pomogą im się utrzymać na wodzie. Obserwuj osoby obok ciebie. Może ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeśli możesz mu pomóc, zrób to, ale nie przekraczaj swoich możliwości. Jeśli nie dasz rady, wezwij natychmiast pomoc. Pływając żaglówkami, łodziami czy kajakami, zapinaj kapok. Nie pływaj żaglówkami, łodziami czy kajakami po alkoholu lub innych środkach podobnych do alkoholu. Grozi ci za to grzywna i narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo. Sprawdź prognozę pogody przed dłuższym rejsie. Poinformuj kogoś bliskiego lub znajomego, dokąd, z kim i czym wypływasz i kiedy planujesz wrócić.


Pamiętajmy o najczęstszych przyczynach utonięć:

Nieumiejętność pływania. Brawura i przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich. Pływanie po alkoholu. Alkohol zaburza zmysł, równowagę i orientację! Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie. Pływanie w miejscach niedozwolonych. Skoki “na główkę” do wody w nieznanych miejscach. Pływanie blisko statków, barek, łodzi motorowych, śluz i zapór wodnych. Siadanie na rufie kajaka lub na burcie łodzi. Nieumiejętność postępowania po wywróceniu się kajaka lub łodzi. Lekkomyślne wrzucanie innych do wody lub zanurzanie osób pływających.


Dbajmy o porządek tam, gdzie odpoczywamy. Uważajmy na nasze rzeczy osobiste na plaży. Złodzieje nie odpoczywają podczas naszego urlopu.


Zapiszmy ważne numery telefonów nad wodą: 112 - OGÓLNY NUMER RATUNKOWY, 601 100 100 – WOPR Możemy też zadzwonić do policjantów pełniących służbę na niektórych zbiornikach w Małopolsce (telefon alarmowy) w godz. 8.00 – 20.00: Jezioro Czorsztyńskie: 723-694-983; Jezioro Dobczyckie: 723-694-984; Jezioro Mucharskie: 515-971-936; Jezioro Rożnowskie: 723-694-982.


Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, żeby nasze wakacje były bezpieczne i pełne miłych wspomnień.


Źródło: KWP w Krakowie

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować