Pogoda - Sądeckie.pl

19

Dzisiaj jest: 19. 09. 2021 Do końca roku: 103 dni
Jakość Powietrza

Cashback na topie

Cashback na topie

Wypłacanie gotówki z konta automatycznie kojarzy się z bankomatem. Mniej popularnym rozwiązaniem jest usługa cashback, pozwalająca pobrać banknoty podczas codziennych zakupów. W określonych sytuacjach to rozwiązanie może być bardziej opłacalne dla klienta.   

Eksperci rankomat.pl przyjrzeli się danym NBP z których wynika, że liczba bankomatów w Polsce na przestrzeni ośmiu ostatnich kwartałów spada. W pierwszym kwartale 2018 r. na rynku znajdowało się 23.206 maszyn tego typu. Natomiast na koniec 2019 roku ich liczba zmniejszyła się o 510 - do 22.720 sztuk. Niewykluczone, że banki dążące do redukcji kosztów utrzymają ten trend w kolejnych kwartałach, co przełoży się na ograniczenie dostępu do bankomatów.
​​​​​​W tym samym okresie wyraźnie zwiększyła się liczba placówek handlowo-usługowych oferujących wypłaty sklepowe, tzw. cashback. W pierwszym kwartale 2018 r. rozwiązanie to oferowane było w 138 tys. punktów. Na koniec czwartego kwartału 2019 r. z usługi cashback można było skorzystać w 234 tys. placówek]. Stanowi wzrost o 69,6% na przestrzeni dwóch lat. Z danych wynika, że dostęp konsumenta do terminali POS, oferujących wypłaty sklepowe, powinien być znacznie łatwiejszy niż do bankomatów. 
Wartość wypłacanej gotówki - miażdżąca przewaga bankomatów

Mając na uwadze coraz większe zagęszczenie punktów oferujących usługę cashback, można postawić ostrożną tezę, że wypłaty gotówki podczas zakupów mogą zyskiwać popularność w kolejnych latach. Trudno jednak wyciągać jednoznaczne idące wnioski, gdyż skala wypłat w obu porównywanych wariantach jest niewspółmierna. Zgodnie z danymi NBP w czwartym kwartale 2019 r. z bankomatów pobrano gotówkę na kwotę 88,9 mld zł. Dla porównania planowane nakłady na ochronę zdrowia w Polsce w 2019 r. ustalone zostały na poziomie 97,6 mld zł.   
W tym samym okresie wartość wypłat sklepowych osiągnęła wartość 607,7 mln zł, zatem usługa cashback reprezentuje zupełnie inną kategorię - w porównaniu do bankomatów reprezentuje co najwyżej wagę piórkową. Warto jednak zwrócić uwagę na wyraźną tendencję wznoszącą na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Zaobserwowany trend pozwala sądzić, że w kolejnych kwartałach wartość wypłat sklepowych będzie wzrastać, jednak będzie to w dalszym ciągu usługa uzupełniająca standardowe wypłaty z bankomatów.
Na czym polega usługa cashback?

Cashback to usługa, która pozwala na wypłatę gotówki podczas opłacania zakupów kartą. Rozwiązanie to oferują popularne punkty usługowo-handlowe, jak sklepy spożywcze, apteki czy stacje paliw. Miejsca w których można dokonać wypłaty gotówki oznaczone są specjalną nalepką znajdująca się zazwyczaj na drzwiach i w pobliżu kasy. Maksymalna kwota w ramach jednorazowej wypłaty cashback wynosi 300 zł dla kart Visa i 500 zł dla kart Mastercard.

Ważnym atutem usługi cashback jest możliwość wielokrotnej wypłaty gotówki np. podczas zakupów w sklepie spożywczym, a później w aptece. Daje to możliwość pobrania większej kwoty, ale wymaga odrobiny zachodu. Warto pamiętać, że dokonując wypłaty cashback należy coś kupić. Wartość transakcji nie ma jednak żadnego znaczenia. W przeciwieństwie do bankomatów, z kasy sklepowej wypłacić można nierówną kwotę, jak np. 45,50 zł, co tylko zwiększa atrakcyjność tej usługi.

Średnia wypłata bankomatowa kilka razy wyższa od wypłaty cashback 

Na koniec czwartego kwartału 2019 r. średnia wartość pojedynczej transakcji wypłaty gotówki z bankomatu wynosiła 573 zł, a jedno urządzenie realizowało średnio 74 wypłaty gotówkowe dziennie. Kwota ta od ostatniego kwartału 2012 r. nieustannie wzrasta. Z kolei średnia pojedyncza wypłata cashback w na przestrzeni lat mają bardziej wypłaszczony charakter. Na koniec 2012 r. wynosiła ona 117 zł, natomiast czwarty kwartał 2019 r. zamknął się kwotą 123 zł. Zmiany w tym obszarze prezentuje poniższy wykres. 
Niewielkie wahania kwoty pojedynczej wypłaty sklepowej na przestrzeni ostatnich 7 lat mogą sugerować, że usługa cashback traktowana jest jako rozwiązanie uzupełniające i nie konkuruje bezpośrednio z bankomatami. Trudno ocenić, jak będzie kształtować się sytuacja, kiedy banki zdecydują się na dalszą redukcję sieci bankomatów. 

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na inny aspekt. Pojedyncza wypłata cashback kartą Mastercard ma limit 500 zł, czyli niewiele mniej, niż średnia wypłata z bankomatu na koniec czwartego kwartału 2019 r. Świadomość istnienia takiej usługi, oraz znajomość jej kosztów, może przełożyć się na zmianę dotychczasowych nawyków. Możliwe, że wiele osób mieszka bliżej do punktu oferującego cashback, a do tego wypłata sklepowa nie jest obciążona dodatkowym kosztem. 

Cashback vs bankomaty - koszty w wybranych bankach

Wypłata gotówki z konta osobistego jest jedną z podstawowych funkcji posiadanego rachunku. Czynność ta zazwyczaj kojarzy się z bankomatem lub wizytą w oddziale banku. Cashback jest rozwiązaniem, które dopiero zdobywa uznanie konsumentów. Posiadacze kont osobistych często nie wiedzą, że mogą pobrać gotówkę ze sklepowej kasy wyposażonej w terminal płatniczy. 

W celu oszacowania atrakcyjności omawianych rozwiązań, przygotowaliśmy tabelę porównującą koszty wypłat bankomatów i koszty cashback w pięciu bankach (infotipy zawierają szczegółowe informacje opisujące potencjalne obciążenia). 
Z zestawienia wynika, że za wypłatę z krajowego bankomatu zapłacić można nawet 10 zł. Z takim obciążeniem musi liczyć się właściciel Konta za Zero z kartą PKO Ekspres VISA, który pobierze gotówkę z bankomatu nienależącego do sieci PKO BP. W tym samym banku posiadacze kont PKO Pogodne, PKO bez Granic, Aurum, Platinium II oraz kart debetowych i przedpłaconych PKO Junior nie zapłacą za usługę cashback. Właściciele pozostałych rachunków zapłacą 1 zł za każdą wypłatę sklepową, co daje 9 zł oszczędności, jeśli w okolicy nie ma bankomatu PKO BP. 

- Jest grupa opłat na którą klienci zwracają szczególną uwagę zakładając pierwsze konto lub wybierając kolejny rachunek. Jest to koszt prowadzenia konta i wydanej do niego karty oraz obciążenia związane z wypłatą gotówki z konta. Warto pamiętać, że pieniądze można pobrać na kilka sposobów - z bankomatu, w oddziale banku czy korzystając z usługi cashback. Każde z rozwiązań wiąże się z innym kosztem, dlatego dobrze jest sprawdzić przed założeniem nowego konta - mówi Mariusz Siemek, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Rankomat Finanse.

Cashback - może być taniej i wygodniej

Osoby, które regularnie wypłacają gotówkę z konta powinny bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie w tym zakresie oferuje im posiadany już rachunek bankowy. Nieczęsto zdarza się, żeby bankomat oferujący darmowe wypłaty znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania. Możliwe, że problem ten rozwiąże lokalny sklep czy stacja benzynowa oferująca usługi cashback. 

Szybką i wygodną weryfikację dostępnych na rynku na propozycji, nie tylko pod kątem kosztów wypłaty gotówki, zweryfikować można korzystając z dostępnych w sieci narzędzi. Jednym z nich jest ranking kont osobistych dostępny pod adresem https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Zestawienie to pozwala na błyskawiczną ocenę zarówno podstawowych jak i szczegółowych opłat związanych z konkretną ofertą. Użytkownik może też sprawdzić, czy założenie rachunku premiowane jest dodatkową nagrodą. Wszystko to pozwala wybrać ofertę, najlepiej wpisującą się w bieżące potrzeby klienta.
 

Źródło: rankomat.pl

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować