Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniChciał przemycić zabytki archeologiczne. Przeszkodziła mu Lubelska KAS i SG

Chciał przemycić zabytki archeologiczne. Przeszkodziła mu Lubelska KAS i SG

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa i Straż Graniczna udaremniły próbę przemytu 463 zabytków archeologicznych na granicy w Hrebennem.


Towar przez granicę próbował przemycić kierowca ciężarówki, który zabytki ukrył w kabinie pojazdu. Mężczyzna miał obowiązek zgłoszenia wwożonych do Polski muzealiów. Tłumaczył, że towar nie jest jego własnością i na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski. W związku z próbą przemytu zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe.

 

Zatrzymane wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Wśród nich kamienne toporki, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. „wiórów” (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące). W sumie 463 przedmioty, stanowiące świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Wartość zatrzymanych obiektów, w tym ich wartość zabytkową, określi rzeczoznawca.

 

Przypominamy. Na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi wyłączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane.

 

28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.

Chciał przemycić zabytki archeologiczne. Przeszkodziła mu Lubelska KAS i SG  Chciał przemycić zabytki archeologiczne. Przeszkodziła mu Lubelska KAS i SG

Źródło i fot. MFKAS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować