Debata w ramach programu Złote Szkoły NBP w ZS w Starym Sączu

Debata w ramach programu Złote Szkoły NBP, z udziałem prezesa Banku Spółdzielczego w Starym Sączu Wiesława Klaga, to niecodzienne wydarzenie w historii Zespołu Szkół w Starym Sączu. W spotkaniu zorganizowanym przez nauczyciela i uczniów technikum ekonomicznego wzięło udział blisko 70 osób.

Debata w ramach programu Złote Szkoły NBP w ZS w Starym Sączu

Debatę prowadzili uczniowie kl. II i IV TE.

O czym debatowaliśmy? O różnicach między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi, o roli pieniądza i co świadczy o jego wartości. Poruszono zagadnienie wyłącznego prawa emisji banknotów i monet przez NBP oraz produkcji banknotów przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Zastanawialiśmy się, jak zachowują się obecnie klienci banków i jaka jest żywotność pieniądza w czasie – mówi dyrektor szkoły Grzegorz Skalski.

Edukator ekonomiczny zaskoczył zgromadzonych informacją, że w obiegu jest obecnie blisko trzy miliardy banknotów, z czego ponad połowa to banknoty o nominale 100 zł. Najkrócej używanymi banknotami są te o nominale 10 zł i 20 zł. Najdłużej utrzymuje się w obiegu banknot o nominale 200 zł – jego „okres życia” szacuje się na około 26 lat.

Debata pozwoliła uczestnikom na poszerzenie wiedzy z zakresu inwestowania środków finansowych oraz stworzyła szansę nabycia umiejętności takich jak logiczna argumentacja, kreatywność czy przezwyciężenie stresu podczas wystąpień publicznych. Udział w debacie to również doskonała okazja dla uczniów do budowania postaw społecznych i obywatelskich przydatnych w dorosłym życiu - dodaje dyrektor szkoły Grzegorz Skalski.

Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować