Do limanowskiego Szpitala trafił kolejny sprzęt

Do Pracowni Bakteriologicznej limanowskiego Szpitala trafił kolejny sprzęt: nowoczesna komora laminarna oraz specjalistyczny aparat do szybkiej diagnostyki gruźlicy.

Do limanowskiego Szpitala trafił kolejny sprzęt

Nowoczesna komora laminarna jest jednym z trzech urządzeń, które pracownia otrzymała w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Urządzenie Maldi-tof do szybkiej diagnostyki sepsy oraz aparat Phoenix do automatycznej identyfikacji biochemicznej i oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów, przekazane zostały pracowni pod koniec 2023 roku, natomiast dostawa komory laminarnej została planowo zrealizowana w styczniu br. Nowoczesna komora skutecznie chroni operatora i pomieszczenie laboratoryjne przed potencjalnym skażeniem lub zanieczyszczeniem wewnątrz obszaru roboczego i jest wykorzystywana w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej.

Kolejnym urządzeniem, które trafiło do Pracowni Bakteriologicznej jest aparat GeneXpert do szybkiej diagnostyki gruźlicy. W dniu 9 lutego pracownicy laboratorium przeszli szkolenie z zakresu jego użytkowania, by jak najszybciej wykorzystać aparat do badań. Sprzęt przyczyni się do przyspieszenia procesu diagnostycznego pacjentów z gruźlicą, co z kolei korzystnie wpłynie na wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Pracownia Bakteriologiczna korzysta z tego urządzenia na mocy umowy użyczenia z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Słowa zadowolenia z otrzymanego sprzętu wyraził Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej: „Dobro i zdrowie pacjenta jest dla nas priorytetowe, dlatego jeszcze raz składam serdeczne podziękowania dla Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za dotychczasowe wsparcie i sprzęt niezwykle pomocny w diagnozowaniu i leczeniu sepsy. Dziękuję również Panu dr hab. n. med. Stefanowi Wesołowskiemu Dyrektorowi Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie za możliwość użytkowania nowoczesnego aparatu do diagnostyki gruźlicy. Tylko w ubiegłym roku na Oddziale Pulmonologicznym było hospitalizowanych 51 pacjentów chorych na gruźlicę, tak więc ten sprzęt z pewnością będzie niezwykle przydatny i dobrze wykorzystywany”.

Źródło: Szpital Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować