Do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego trafił sprzęt medyczny

Urządzenia, które otrzymaliśmy, to nowoczesne narzędzia, które ułatwiają pracę ratowników i zwiększają możliwości niesienia pomocy osobom w krytycznym stanie. Urządzenie do kompresji klatki piersiowej pozwala na wykonywanie uciśnięć klatki piersiowej podczas transportu do miejsca, gdzie będą prowadzone zaawansowane zabiegi ratunkowe. To jakby dodatkowa para rąk ratowników. Zespoły ratownictwa medycznego otrzymają także nowe respiratory transportowe. Są one małe i lekkie, co umożliwia skuteczną i bezpieczną dla pacjenta wentylację mechaniczną poza szpitalem – mówi wojewoda Łukasz Kmita o sprzęcie medycznym, który trafił do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego.

Do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego trafił sprzęt medyczny

Wojewoda przedstawił ten kolejny rodzaj wsparcia dla małopolskich podmiotów medycznych na dzisiejszym briefingu prasowym. Uczestniczyli w nim przedstawiciele beneficjentów – dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska oraz dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej – Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek. Briefing odbył się przed magazynem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, skąd dysponenci ZRM-ów odebrali wspomniany sprzęt.


Wsparcie pozyskane z WHO

To partia urządzeń, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia dla dysponentów ZRM-ów w ramach pomocy z WHO – wyjaśnia wojewoda Kmita.


Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny jako wsparcie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz działaniami na rzecz uchodźców. Sprzęt trafi do zespołów ratownictwa medycznego aktywnie zaangażowanych w pomoc osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny.


Wcześniej przekazano defibrylatory, teraz są to respiratory i urządzenia do kompresji klatki piersiowej.


Ponad 3,1 mln zł

Sprzęt medyczny o wartości ponad 3,1 mln zł trafił do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego. Wśród przekazanych urządzeń są systemy kompresji klatki piersiowej LUCAS, respiratory i defibrylatory. Sprzęt został zakupiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.


Większość sprzętu została przekazana do dysponentów ZRM-ów w pierwszej połowie 2023 roku. W sumie otrzymali oni 11 defibrylatorów, które kosztowały około 50 tys. zł każdy. Sprzęt trafił do placówek w różnych częściach Małopolski, m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Wadowicach.


Obecnie trwa rozdysponowywanie pozostałych urządzeń, czyli 24 systemów kompresji klatki piersiowej LUCAS i 30 respiratorów. Każdy z tych systemów kosztował około 70 tys. zł, a każdy respirator - około 30 tys. zł. Sprzęt otrzyma 17 dysponentów ZRM-ów z całego województwa.


Najwięcej systemów kompresji klatki piersiowej LUCAS - 4 sztuki - trafi do Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Po 2 sztuki otrzymają Krakowskie Pogotowie Ratunkowe i Szpital Powiatowy w Oświęcimiu. Natomiast najwięcej respiratorów - 5 sztuk - otrzyma Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Po 3 sztuki trafią do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.


Po 2 respiratory trafią natomiast do placówek w: Brzesku, Niepołomicach, Nowym Targu, Gorlicach i Limanowej.


Na liście odbiorców sprzętu są także szpitale w: Suchej Beskidzkiej, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Sączu, Proszowicach, Zakopanem, Bochni, Miechowie, Myślenicach, a także Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Niepołomickie Centrum Medyczne oraz Pogotowie Ratunkowe w Skawinie.


Sprzęt medyczny ma poprawić jakość i bezpieczeństwo świadczenia usług ratownictwa medycznego na terenie Małopolski. Urządzenia będą wykorzystywane zarówno podczas transportu pacjentów, jak i podczas udzielania pomocy na miejscu zdarzenia.


Nowe karetki

Doposażanie zespołów ratownictwa medycznego jest niezwykle ważne. Jak już niedawno informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.


W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.


W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować