Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego, również na Sądecczyźnie

- W trudnym czasie czwartej fali epidemii podjąłem decyzję o wzmocnieniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od dziś uruchamiamy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego działających w ramach 13 dysponentów. 9 z nich będą to ZRM-y 24-godzinne. Analogiczne decyzje mocno ustabilizowały system podczas trzeciej fali. Każdego dnia analizujemy ruch karetek i widzimy, że zwiększa się liczba wyjazdów do pacjentów „covidowych”. Naszymi działaniami staramy się być zawsze „dwa kroki” przed epidemią – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego, również na Sądecczyźnie

Dodatkowe karetki

Zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, Karpacki Rejon Operacyjny zostanie wzmocniony od dziś o 9 ZRM-ów działających w ramach 7 dysponentów (Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, SP ZOZ-u w Brzesku, SP ZOZ-u w Bochni, ZOZ-u w Dąbrowie Tarnowskiej, Szpitala Powiatowego w Limanowej, Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Tarnowie, Lisiej Górze, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej, Mszanie Dolnej, Bieczu, Rytrze oraz Korzennej.


Z kolei w Krakowskim Rejonie Operacyjnych pojawi się 7 ZRM-ów, działających w ramach 6 dysponentów (SP ZOZ-u w Myślenicach, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, Szpitala Powiatowego w Zakopanem, Niepołomickiego Centrum Medycznego, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowe). Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Krakowie (przy ul. Łazarza oraz na os. Złotej Jesieni), Myślenicach, Chrzanowie, Nowym Targu, Zakopanem oraz Niepołomicach.


Izolatorium

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął również decyzję o ponownym uruchomieniu izolatorium.


Wobec dynamiki sytuacji epidemicznej widzimy, że jest również potrzebne izolatorium, czyli miejsce, z którego będą mogli skorzystać pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, a niewymagający hospitalizacji. Ruszy ono 22 listopada w Premier Kraków Hotel 2, mieszczącym się przy ulicy Opolskiej. Dla zakażonych zostanie tam przygotowanych 50 pokoi, a izolatorium będzie prowadził Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, czyli szpital, który prowadził pierwsze małopolskie izolatorium. To kolejne działanie, które wdrażamy, aby jeszcze dodatkowo wzmocnić i rozszerzyć system opieki „covidowej” w Małopolsce – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Ponad 1,6 tys. łóżek „covidowych”

Baza łóżek „covidowych” jest na bieżąco rozszerzana. W ciągu tygodnia zwiększyła się ona z poziomu 1200 (9 listopada) do 1634 łóżek (wczoraj). Dostosowywana jest do – niestety – rosnącej liczby pacjentów z COVID-19.


Wczorajsze raporty mówiły o 1303 nowych przypadkach (w ok. 48% pochodzących z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego). W szpitalach przebywało zaś 1178 pacjentów z COVID-19. 114 z nich wymagało użycia respiratora. Wykorzystanie tlenu w szpitalach wzrosło do ok. 34,5 ton za ostatnią dobę.


Źródło: MUW, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować