FAKRO pierwszą firmą w Polsce według Europejskiego Urzędu Patentowego

Jak podaje Europejski Urząd Patentowy FAKRO znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich firm pod względem ilości złożonych zgłoszeń patentowych w 2023 roku. W ubiegłym roku firma była autorem 12 zgłoszeń patentowych, dzięki czemu plasuje się na 1 miejscu wśród polskich przedsiębiorstw.

FAKRO pierwszą firmą w Polsce według Europejskiego Urzędu Patentowego

FAKRO słynie z innowacyjnych rozwiązań. W swojej ponad 30 letniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych. Posiadamy własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na rzecz rozwoju produktów pracuje ponad dwustu inżynierów. Na arenie międzynarodowej eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, budując przy tym siłę polskiej gospodarki. Jestem dumny z kreatywności naszego zespołu. Dzięki niej naszym klientom żyje się komfortowo i bezpiecznie – komentuje Ryszard Florek, Prezes FAKRO oraz autor 85 zgłoszeń patentowych. 


Do Urzędu Patentowego RP w 2023 roku FAKRO złożyło wnioski o udzielenie patentów dla 14 wynalazków, a do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłoszono 12 zgłoszeń patentowych. Liczba zgłoszeń z Polski rośnie prawie czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata.

Wysokie tempo wzrostu odnotowywane jest także w patentach udzielonych Polakom. W 2023 roku było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 roku wyniósł 37,2%. Polska jest na siódmym miejscu wśród państw europejskich, jeśli chodzi o tempo wzrostu zgłoszeń, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata.

Jednymi z najciekawszych zgłoszeń patentowych, które FAKRO przekazało do Europejskiego Urzędu Patentowego są Okno dachowe z co najmniej jedną ramą okienną oraz kołnierzem ramiaka dolnego ramy okiennej, rama okienna z narożnikami, rama okienna z profilem wypełniającym, rama okienna z kanałem nawiewnym, okno dachowe z pakietem szybowym, uchwyt do regulowania położeń podzespołów ruchomego i stałego elementu konstrukcyjnego, zamek konstrukcji skrzynkowej, zawias łączący podzespoły stały i ruchomy elementu konstrukcyjnego, którym są zwłaszcza schody strychowe. 


Źródło: Nadesłane do redakcji 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować