GDDKiA ogłosiła przetargi na zaprojektowanie modernizacji dwóch odcinków DK28. Których?

GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy drogi krajowej nr 28. Obejmują one odcinki od Białki do Skomielnej Białej i od Limanowej do Chełmca - łącznie to blisko 38 km.

GDDKiA ogłosiła przetargi na zaprojektowanie modernizacji dwóch odcinków DK28. Których?

Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie całościowego projektu rozbudowy obu odcinków drogi. W ramach tych prac powstaną Studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, po ich przygotowaniu zostaną złożone wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla każdego z odcinków.

Następnie zostaną przygotowane Koncepcje programowa uszczegóławiające założenia inwestycji oraz projekty budowlane. Dzięki temu będzie można przygotować wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych. Wykonawcy na przeprowadzenie tych prac i uzyskanie ZRID będą mieli w przypadku każdego z odcinków 89 miesięcy.

Celem modernizacji trasy jest poprawa jej parametrów technicznych i zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Droga zostanie dostosowana do obciążeń 11,5 t/oś. Będzie też analiza potrzeby budowy na niektórych odcinkach dodatkowych pasów ruchu.

Białka – Skomielna Biała

Na tym 19,1 km odcinku GDDKiA chce przebudować największą liczbę obiektów – siedem mostów i 37 przepustów. Najstarszy most na tej trasie pochodzi z 1930 roku i jest w Osielcu na Skawie. Zmiany obejmą tez ok. 40 skrzyżowań. Codziennie tą trasą porusza się prawie 8 tysięcy pojazdów. Na oferty czeka do 5 czerwca.

Limanowa – Chełmiec

Na tym odcinku, zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu, jeździ najmniej samochodów, niespełna 7 tysięcy na dobę.

Długość trasy to 18,8 km, zmiany obejmą w szczególności 53 przepusty i ok. 20 skrzyżowań. GDDKiA planuje też budowę jednego mostu w miejsce dotychczasowego przepustu z 1970 roku w Siekierczynie. Na oferty czeka do 4 czerwca.

Czwarty odcinek

23 kwietnia GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę odcinka DK28 między Kasiną Wielką a Limanową. Na oferty czeka do 28 maja. W najbliższym czasie planuje też ogłosić przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla czwartego odcinka, między Wadowicami a Suchą Beskidzką.

Współpraca z Województwem Małopolskim

Zakres możliwej modernizacji odcinka DK28 między Skomielną Białą a Kasiną Wielką to część przygotowywanego przez Województwo Małopolskie opracowania studium komunikacyjnego Mszany Dolnej.

Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy GDDKiA a samorządem region prowadzi kompleksową analizę uwarunkowań komunikacyjnych Mszany Dolnej i jej okolic. 

Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować