Pogoda - Sądeckie.pl

20

Dzisiaj jest: 20. 09. 2021 Do końca roku: 102 dni
Jakość Powietrza

Gmina Korzenna szacuje szkody po niedzielnym oberwaniu chmury

Gmina Korzenna szacuje szkody po niedzielnym oberwaniu chmury

Ponad 260 zgłoszeń dotyczących szkód spowodowanych niedzielnym oberwaniem chmury zarejestrowano w Urzędzie Gminy w Korzennej do wczoraj do południa. Najwięcej z nich dotyczy infrastruktury drogowo-mostowej i budynków mieszkalnych.

Liczba ta na pewno wzrośnie, ponieważ zgłoszenia wciąż napływają – mówi Beata Semla, Sekretarz Gminy.


Zgłoszenia podzielono na trzy kategorie: infrastruktura drogowo-mostowo, budynki oraz inne. W tej pierwszej kategorii według stanu na 13 lipca na godzinę 12 było 127 zgłoszeń obejmujących różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia dróg gminnych i prywatnych, a także mostów i przepustów. Niektóre z nich mają bardzo poważny charakter.


Po oględzinach specjalistów zapadać będą decyzje o tym, czy część przejazdów przez potoki zostanie zamknięta, czy też wprowadzone zostaną inne ograniczenia. Generalnie, w trakcie jazdy po terenie gminy, w szczególności po jej południowej części, warto zachować wyjątkową ostrożność.


Nie wszystkie miejsca zostały jeszcze zidentyfikowane i oznaczone. Uważna jazda to w tej chwili najlepsze rozwiązanie, by uniknąć niebezpieczeństwa, jakie stwarza uszkodzona nawierzchnia – podkreśla Krzysztof Ogorzałek, zastępca wójta.


Jeśli chodzi o budynki, które ucierpiały wskutek nawałnicy, to dominują wśród nich obiekty mieszkalne. Spośród 79 zgłoszeń aż 75 dotyczy prywatnych domów. Pozostałe to obiekty gospodarcze. Skala szkód jest bardzo różna i obejmuje zarówno niewielkie podtopienia, jak i sytuacje, w których woda wdarła się do wnętrza budynku, niszcząc znajdujące się w środku sprzęty i wyposażenie.


W ramach kategorii „inne” zarejestrowano do wczoraj 55 zgłoszeń. Dominują wśród nich zniszczenia pól uprawnych, posesji prywatnych, zamulenia studni. Wstępne oceny wskazują, że niektórych zalanych upraw nie da się już uratować.


Zinwentaryzowano także zniszczenia w infrastrukturze komunalnej. Tutaj największe szkody żywioł spowodował w Korzennej, gdzie pod grubą warstwą mułu znalazł się Orlik, szkolny i przedszkolny plac zabaw, siłownia plenerowa. Wskutek podtopień ucierpiała także SP w Korzennej oraz amfiteatr, przez scenę którego w kulminacyjnym momencie przelewała się woda.


Poważne uszkodzenia są także w Mogilnie. Woda zdewastowała część ogrodzenia stadionu, podtopiła część płyty boiska oraz szatnie. W Posadowej Mogilskiej osunęła się ziemia przy boisku sportowym. Ponadto podtopiony został także stadion w Siedlcach, a w Wojnarowej zamulona zostało poliuretanowe boisko.


Szacowanie strat odbywać się będzie zapewne co najmniej przez kilka dni. Skala zniszczeń jest na tyle duża, że potrzeba więcej czasu na oględziny i inwentaryzację szkód, a następnie ich szacunkową wycenę. Co gorsza równocześnie trwają procedury administracyjne dotyczące szacowania strat spowodowanych trąbą powietrzną, która siała spustoszenie niespełna trzy tygodnie wcześniej w Koniuszowej.


W przypadku infrastruktury komunalnej na miejscu pojawiają się przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, którzy oceniać będą wysokość strat niezbędną do ubiegania się przez gminę o odszkodowanie.


Źródło: Gm. Korzenna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować