Pogoda - Sądeckie.pl

28

Dzisiaj jest: 28. 11. 2021 Do końca roku: 33 dni
Jakość Powietrza:

Gminy uzdrowiskowe obradowały w Szczawnicy

Gminy uzdrowiskowe obradowały w Szczawnicy

Coroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP miało miejsce w uzdrowisku Szczawnica. Tym razem obrady zdominowała bardzo trudna sytuacja finansowo-gospodarcza gmin uzdrowiskowych, podmiotów gospodarczych i mieszkańców, wywołana pandemią COVID-19.

 

Na przykładzie zebranych danych z gmin członkowskich wyraźnie widać gwałtowne załamanie ruchu turystycznego na terenie uzdrowisk oraz katastrofalne skutki finansowe dla podmiotów gospodarczych i gmin.  Zauważa się obniżone wpływy z PIT o ok. 9 % licząc narastająco od początku roku, a straty z tytułu braku wpływów z opłaty uzdrowiskowej sięgają aż 70-90%. Opłata ta jest przeznaczona na utrzymanie zieleni, rabat kwiatowych, parków, fontann, deptaków, promenad, tężni i publicznych miejsc rekreacji oraz na realizację innych kosztownych zadań uzdrowiskowych. Jest też przeznaczona na realizację inwestycji uzdrowiskowych, których kontynuacja w obecnej sytuacji stanęła pod znakiem zapytania. Wprowadzenie „czerwonych stref” w kilku uzdrowiskach doprowadziło do załamania ruchu turystycznego i zamknięcia zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.  To oznacza dalsze kłopoty gmin uzdrowiskowych, które po lockdownie powoli zaczęły wychodzić z kryzysu. Dzisiaj dotknął je także kryzys wizerunkowy, trudny do odrobienia w krótkiej perspektywie

 

Podkreślano, że pomimo ogromnych trudności, samorządy nadal realizują inwestycje i podejmują się nowych zadań. Należy jednak zadać sobie pytanie: na jak długi okres czasu starczy burmistrzom, wójtom i prezydentom determinacji, a przede wszystkim środków finansowych, aby realizować te kosztowne zadania uzdrowiskowe.  

 

Zebrani z żalem podkreślali, że często słyszą z ust parlamentarzystów i przedstawicieli rządu, że „uzdrowiska należy traktować jako dobro narodowe”. Jednakże póki co są to jedynie puste frazesy, głoszone przy okazji wizyt w gminach uzdrowiskowych.

 

Uczestnicy Walnego Zebrania Członków SGU RP zdecydowali o kolejnym  wystąpieniu do rządu w sprawie konkretnego wsparcia finansowego dla gmin uzdrowiskowych.  Zebrani zdecydowali także o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych na promocję uzdrowisk oraz kreowanie prawdziwego wizerunku uzdrowisk w mediach.

 

Źródło i fot. MiGPZ

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować