Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Jan Paweł II jako artysta o bogatym dorobku literackim

Jan Paweł II jako artysta o bogatym dorobku literackim

W dniu 19 października odbył się wyjątkowy konkurs recytatorski - Jan Paweł II jako artysta. Zarówno dla uczestników, jak i jury oraz publiczności były to chwile pełne wzruszeń i pozytywnych emocji.

 

Piąta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Jan Paweł II jako artysta" odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Podstawowym celem organizatorów jest przybliżenie dzieciom i młodzieży literackiej twórczości św. Jana Pawłą II. Konkurs składał się z dwóch etapów – w pierwszym etapie wzięli udział uczniowie klas III gimnazjum i klas VII i VIII szkół podstawowych. W drugim etapie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. 

 

Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowsej ksiądz dr Wiesław Piotrowski objęli honorowy patronat nad konkursem. Organizatorzy konkursu mogli też liczyć na finansowe wsparcie Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy i starosty. Uczestnicy konkursu dokonali pięknej, dojrzałej interpretacji utworów św. Jana Pawła II. Zwycięzcy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy już wspominają o kolejnej edycji, która odbędzie się w 2019 r.

 

Warto zapoznać się z twórczością literacką św. Jana Pawła II (nie tylko w związku z przyszłoroczną edycją konkursu), aby odnaleźć wartości najcenniejsze dla tego świętego. Dorobek literacki papieża jest bardzo bogaty. Jego źródeł należy szukać w życiu szkolnym Karola Wojtyły, kiedy rozpoczęła się jego przygoda z teatrem i literaturą. W 1938 r. Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w 1939 r. powstał pierwszy tomik poezji "Psałterz Dawidów/Księga Słowiańska" określany także jako "Renesansowy Psałterz". W tym samym roku powstał poemat dramatyczny "Dawid", niestety zaginiony. W 1940 r. powstały dramaty "Hiob" i "Jeremiasz" nawiązujące do biblijnych wątków symbolizujących historię Polski i walkę o niepodległość. W 1940 r. powstał również utwór prozatorski związany z pracą Karola Wojtyły w kamieniołomie na Zakrzówku – "Kamień i bezmiar". Na przełomie 1949/1950 r. Karol Wojtyła już jako wikary ukończył dramat "Brat naszego Boga", a już w maju 1950 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" ukazał się poetycki cykl "Pieśń o blasku wody". 

 

Do dzieł literackich Karola Wojtyły powstałych jeszcze przed rozpoczęciem pontyfikatu należą również cykl poezji "Profile Cyrenejczyka", "Kamieniołom", "Miłość i odpowiedzialność", "Przed sklepem jubilera", "Kościół: Pasterze i źródła", "Rozważania o ojcostwie", "Wędrówka do miejsc świętych", "Wigilia wielkanocna 1966" i "Rozważanie o śmierci". Ostatni poemat Karola Wojtyły przed wyborem na papieża powstał w ciągu zaledwie kilku dni – od 30 września do 2 października 1978 r. ("Stanisław"). 

 

W okresie pontyfikatu Jan Paweł II poświęcił się pisaniu encyklik. Już w 1979 r. została ogłoszona encyklika "Redemptor hominis" poświęcona antropologii chrześcijańskiej. Kolejną istotną encykliką (już trzynastą) była ogłoszona w 1998 r. encyklika "Fides et ratio", co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Wiara i rozum". Wcześniej, w 1994 r. pojawiła się książka "Przekroczyć próg nadziei" przetłumaczona na czterdzieści języków – stała się światowym bestsellerem, podobnie jak Tryptyk Rzymski.

 

Dorobek twórczości Karola Wojtyły, a później – św. Jana Pawła II – jest tak bogaty, że nie sposób opisać go w jednym artykule. Warto natomiast sięgnąć po jego lekturę nasyconą wartościami chrześcijańskimi.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować