Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu obchodzi w tym roku piękny i znaczący jubileusz 150-lecia działalności. W sobotnich uroczystościach z tym związanych uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda i przedstawiciele małopolskiego samorządu: marszałek Witold Kozłowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda i radny województwa Piotr Ćwik. Z okazji jubileuszu gospodarz regionu uhonorował przedstawicieli nowosądeckiej jednostki Złotą Nagrodą Polonia Minor.

Jubileusz 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu

OSP w Starym Sączu to najstarsza jednostka funkcjonująca na terenie powiatu nowosądeckiego. Należy do wyróżniających się straży działających na terenie powiatu nie tylko z powodu wieloletniej historii - jej członkowie, prócz ogromnego zaangażowania w akcje ratowania życia i mienia, wykazują także inicjatywę wychodzącą poza ramy działalności straży pożarnej. Chętnie włączają się w życie kulturalne regionu czy akcje społeczne. Piękny jubileusz działalności jednostki stanowił wspaniałą okazję do przypomnienia jej dorobku i podkreślenia jej roli w życiu lokalnej społeczności.

Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona na placu przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka”. Po niej nastąpił uroczysty apel. Wśród zaproszonych gości znalazł się Prezydent RP Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że z dumą patrzy na strażaków i podziwia ich nieustanną gotowość do służby.

- To jest służba: ludziom na ratunek. Strażacy są wzywani do każdej potrzeby, kiedy ludzie nie wiedzą co zrobić, jak sobie poradzić z niebezpieczeństwem, z zagrożeniem, ze straszną sytuacją, w jakiej się znaleźli. Pierwsza myśl – wzywają strażaków – powiedział Prezydent RP.

- Wasza służba, służba strażaków jest opowieścią w dziejach ludzkości niekończącą się. Dziękuję za to ogromnie. Dziękuję za to, że niesiecie też pomoc w tylu innych obszarach ludzkich potrzeb, że jesteście bliscy, życzliwi, że jesteście zawsze – zaakcentował prezydent Andrzej Duda.

Samorząd województwa małopolskiego uhonorował wyjątkowy jubileusz jednostki w Starym Sączu przyznając jej Złotą Nagrodę Polonia Minor. Wręczyli ją wspólnie marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.

Proszę przyjąć Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego, Złotą Polonię Minor jako wyraz uznania za dotychczasową działalność na rzecz ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej oraz wieloletnią służbę i pracę na rzecz Małopolski i Małopolan. W imieniu Zarządu województwa najserdeczniej gratuluję tak pięknego i znaczącego jubileuszu - powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Uroczystości jubileuszowe w Starym Sączu były połączone z festynem rodzinnym. Na scenie wystąpili: zespół „Starosądeczanie”, Kabaret „Pod Wyrwigroszem” oraz zespoły „Kruca Banda” i „Pogwizdani”. Dla młodszych i starszych mieszkańców liczne atrakcje przygotowali m.in. Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Sądeckie Koło Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, Straż Graniczna, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Służba Ochrony Kolei.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować