Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Kolejne próby oszustw na Sądecczyźnie. Tym razem metodą "na wypadek"

Kolejne próby oszustw na Sądecczyźnie. Tym razem metodą "na wypadek"

Policja apeluje do seniorów o ostrożność i rozwagę. Dzisiaj sądecka Policja otrzymała już kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na krewnego, który spowodował wypadek i potrzebuje pilnie pieniędzy, aby uniknąć kary.

Dziś około południa na terenie Sądecczyzny doszło do czterech cztery prób wyłudzenia pieniędzy metodą na krewnego, który spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. Oszuści dzwonili podając się za syna lub córkę seniorów. We wszystkich zgłoszonych przypadkach wykorzystywali tę samą legendę czyli, że krewny spowodował wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby rzekomy syn/córka uniknęli konsekwencji prawnych, w tym aresztowania.


Pieniądze miały być przekazane „prokuratorowi”, a odebrać miał je mężczyzna podający się za policjanta. We wszystkich przypadkach oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, ponieważ czujni seniorzy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z oszustwem i powiadomili Policję.


Sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!
  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112.


Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować