Kolejne Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na kolejne Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim. Spotkania poprowadzi Michał Wójcik.

Kolejne Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Pierwszy ze spacerów historycznych odbędzie się w Mszanie Dolnej w sobotę, 26 sierpnia br. Rozpocznie się o godz. 16.30 przed bramą główną cmentarza parafialnego. Potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.


Tematem wędrówki będzie Mszana Dolna w 1914 roku.


Pod koniec XIX wieku doszło do kilku wydarzeń, które przyspieszyły tworzenie się w Mszanie Dolnej drugiego centrum społeczno-gospodarczego w zachodniej części powiatu limanowskiego. W 1883 r. utworzono Sąd Powiatowy ze znacznym okręgiem sądowym, w 1884 r. otwarto stację Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, a w 1885 r. uruchomiono ważną fabrykę konserw rybnych C. Warhanek. Za sprawą miejscowych urzędników rozwijały się stowarzyszenia kulturalno-oświatowe. Na miejscowe życie gospodarcze oddziaływali właściciele środków produkcji, rozwijał się handel i rzemiosło. Powstawały nowe budynki (w tym nowy kościół parafialny, gmach sądu, urzędu gminnego, synagoga, rzeźnia gminna). W 1914 r. Mszana Dolna stała się sceną ważnych wydarzeń I wojny światowej. Utworzono powiatowe struktury Naczelnego Komitetu Narodowego, a we wrześniu rozwiązano Legion Wschodni. Intensywnie działał Józef Haller. Mimo że nie dotarły tu bezpośrednie działania wojenne, jesienią 1914 roku Mszana Dolna stała się zapleczem logistycznym armii Austro-Węgier – informuje Michał Wójcik.


Drugi spacer odbędzie się 16 września br. w Skrzydlnej i będzie nosił tytuł „Galicyjska Skrzydlna”.


Źródło: LOT

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować