Kolejne środki na remonty dróg powiatowych lub gminnych z RFRD

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych, które otrzymały dofinansowanie w ramach dodatkowego naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023. Dziś wyniki dla Małopolski przedstawił wojewoda Łukasz Kmita.

Kolejne środki na remonty dróg powiatowych lub gminnych z RFRD
Ponad 73 mln zł i 162 inwestycje to małopolskie wyniki naboru na dofinansowanie zadań polegających na remoncie dróg powiatowych lub gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nabór był dodatkowy, przygotowany z myślą o małych remontach, szybkich pracach naprawczych i poprawie nawierzchni. Czasem nie jest konieczna generalna modernizacja, a wystarczy tzw. remont nakładkowy, bez ingerencji w głębsze warstwy drogi. Taki remont ma jednak spore znaczenie, bo zapobiega dalszym uszkodzeniom. Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Wśród 162 inwestycji, które otrzymały dofinansowanie, są 133 zadania gminne i 29 zadań powiatowych. Wartość remontów drogowych, które zostaną zrealizowane dzięki rządowemu dofinansowaniu, to prawie 112 mln zł. Tym samym kwota dofinasowania stanowi ponad 65% kosztów wszystkich małopolskich inwestycji. Robotami zostanie objętych prawie 130 km odcinków dróg lokalnych. Wśród zadań powiatowych najwyższe dofinansowanie trafi do powiatów tarnowskiego na remont drogi powiatowej relacji Filipowice - Borowa (prawie 1,9 mln zł) oraz powiatu nowosądeckiego na remont drogi powiatowej Czarny Potok - Szczereż (ponad 1,8 mln zł). Natomiast spośród zadań gminnych największe środki otrzymają gmina Bochnia na remont drogi gminnej w miejscowości Nieszkowice Małe i Buczyna (prawie 1,2 mln zł) oraz gmina Myślenice na remont drogi gminnej w miejscowościach Głogoczów i Krzyszkowice (prawie 1,1 mln zł).


Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie prawie 1,3 mld zł; ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. Do wczoraj trwał nabór wniosków w ramach naboru na rok 2024. Ostatnie dni i godziny przyniosły lawinowe zainteresowanie samorządów. Przypomnę, że do Małopolski w tym naborze mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Sprawdź, gdzie powstaną inwestycje tutaj.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować