Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Kolejny dzień z cyklu „Regionalizm – to jest to!” w ZS w Marcinkowicach

Kolejny dzień z cyklu „Regionalizm – to jest to!” w ZS w Marcinkowicach

W Zespole Szkół w Marcinkowicach odbył się kolejny dzień z cyklu „Regionalizm – to jest to!”. W organizację przedsięwzięcia włączyły się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Marcinkowic, Rdziostowa, Klęczan i Piątkowej, które przygotowały wystawy swej twórczości, poprowadziły dla uczniów warsztaty z bibułkarstwa, haftu, koronkarstwa czy malowania na szkle. Była też lekcja przędzenia na kołowrotku, szycia na maszynie i lekcja gwary.

W całej szkole unosił się zapach pieczonego chleba, kołaczy i innych przysmaków, a sala gimnastyczna zamieniła się w „krainę” pełną regionalnych skarbów.


Wśród gości nie brakowało przedstawicieli służb mundurowych z: Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, WKU w Nowym Sączu, Zakładu Karnego w Nowym Sączu, OSP w Klęczanach oraz przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK. Wspólnie z nami świętowała także dyrekcja, nauczyciele i młodzież z sąsiedniej Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.


Przypomnijmy, że miejscem niezwykłym jest u nas Szkolna Izba Regionalna, w której można zobaczyć eksponaty gromadzone przez nieżyjącego już Józefa Gościeja. Są to przedmioty sztuki ludowej, codziennego użytku takie jak: gliniane garnki i talerze, dwojaczki dla kosiarzy, niecki i słomiane kosze do wypieku chleba, drewniane kieliszki czy praczki zwane często tarami, narzędzia gospodarskie, ciesielskie i tkackie – mówi Iwona Sikorska, dyrektor szkoły. - Znajduje się tam także rękodzieło wykonane przez zaprzyjaźnione panie z KGW z Marcinkowic.


Głównymi organizatorami wydarzenia byli niezawodni nauczyciele naszej szkoły: Anna Sarecka, Paulina Darecka, Adriana Jakubczak, Terasa Poręba, Aneta Hajduga i ks. Sebastian Musiał. Uroczystości zakończyliśmy przyśpiewką w wykonaniu Tomasza Jarosza z KOSG.


Źródło: SPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować