Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Kolejny ważny etap budowy mostu w Kurowie zakończony

Kolejny ważny etap budowy mostu w Kurowie zakończony

Dzisiaj ukończono kolejny ważny etap budowy mostu na DK75 w Kurowie. Przy pomocy siłowników nasunięty został ostatni element konstrukcji na przyczółek od strony Brzeska tym samym most łączy już dwa brzegi.

Pomimo okresu zimowego prace przy budowie mostu trwały, a most rósł po oczach. Dzisiaj kontynuowano proces który rozpoczął się wczoraj, mianowicie proces nasuwania pomostu na przyczółek.


Z uwagi na konieczność zachowania precyzji oraz zachowania najwyższej dokładności przy położeniu elementu w wyznaczonym miejscu nad pracami cały czas czuwali geodeci.


Następnym etapem będzie wzniesienie pylonów oraz podwieszenie ustroju nośnego.


Powstaną dokładnie 3 pylony, a na każdy z nich przypada 36 want (lin) o długości od 33,57 do 87,71 m. Łączna długość want nowego mostu wyniesie 7310,4 m. Nowy obiekt będzie miał 4 przęsła. Odległości pomiędzy nimi wynoszą 100,0 m - 200,0m - 200,0 m - 100,0 m. Stałe podpory mostu znajdują się poza nurtem rzeki Dunajec.


Zastosowana technologia budowy mostu wymagała wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie rzeki na czas realizacji obiektu, potem zostaną rozebrane. Konstrukcja jest posadowiona na 2 przyczółkach i 3 podporach.


Nowy most zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed. Ten typ mostów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną.


Ma więc wanty, czyli specjalne liny, ale pylony są niższe niż w mostach wantowych, co sprawia, że są też od nich tańsze w wykonaniu, za to bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe.


Całkowita jego długość wyniesie 602 m, szerokość 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.


Umowa z wykonawcą, polsko-węgierskim konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier, podpisana została 10 czerwca 2019 r. Inwestycja z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie ma być wykonana w ciągu 25 miesięcy od daty zawarcia umowy.


Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Koszt inwestycji wyniesie ponad 189 mln złotych. Planowane puszczenie ruchu po nowym moście to październiku 2021 r. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r.

 

Źródło : GDDkiA

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować