Kolekcja Teodora Axentowicza w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

W marcu 2024 roku w Szymbarku odbyła się niezwykła uroczystość. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otrzymało do swoich zbiorów bogatą kolekcję dzieł Teodora Axentowicza, wybitnego malarza i rzeźbiarza epoki młodopolskiej.

Kolekcja Teodora Axentowicza w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Kolekcja ta, składająca się z obrazów, pasteli, szkiców, rzeźb, mebli i przedmiotów codziennego użytku, była wcześniej własnością rodziny artysty. W 2023 roku rodzina przekazała ją w depozyt muzeum, a w lutym 2024 roku muzeum nabyło ją na własność dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

To wielkie wydarzenie dla naszego muzeum i dla całego regionu. Teodor Axentowicz był nie tylko znakomitym artystą, ale także człowiekiem zaangażowanym społecznie i patriotycznie. Jego dzieła są świadectwem jego talentu, pasji i wrażliwości na piękno natury i kultury. Cieszymy się, że możemy je pokazać publiczności w nowej wystawie stałej „Axentowicz. Dziedzictwo Artysty” – mówi Magdalena Zalesko, zastępca dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Podczas uroczystości Magdalena Zalesko została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal ten jest wyrazem uznania za jej wkład w rozwój i promocję kultury polskiej.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała i Przewodniczący Rady Powiatu Witold Kochan, oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, która objęła wydarzenie honorowym patronatem.

Jestem pod wielkim wrażeniem tej kolekcji i tej wystawy. To prawdziwy skarb dla naszego regionu i dla całej Polski. Teodor Axentowicz był artystą o międzynarodowej sławie i renomie. Jego prace pokazują nam bogactwo i różnorodność sztuki młodopolskiej, która była pełna innowacji, eksperymentów i oryginalności. Dziękuję rodzinie artysty za to, że podzieliła się z nami tym dziedzictwem. Dziękuję też muzeum za to, że tak pięknie je zaprezentowało – powiedziała Iwona Gibas.

Źródło: Powiat Gorlicki, fot. Barbara Zasowska


Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować