Koncert „Muzyczne inspiracje Chopinem” w nowosądeckim ratuszu

Prezydent Ludomir Handzel oraz Fundacja Kultury i Integracji „INTER-ART” zapraszają na koncert „Muzyczne inspiracje Chopinem” w ramach 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej 2023.

Koncert „Muzyczne inspiracje Chopinem” w nowosądeckim ratuszu

Impreza odbędzie się 28 września, o godz. 18, w sali ratuszowej.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem w świecie prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej.


Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki, a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków, a także w zbiorach prywatnych - wyjaśniają organizatorzy imprezy.


Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie,a także w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej, oraz w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii.


Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa ponownie sale koncertowe Europy, a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowanych przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne, a także wydane na płytach CD - podkreślają organizatorzy.


Program imprezy:

W Nowym Sączu wystąpią Teresa Kaban – fortepian oraz Henryk Błażej – flet.

W programie znajdą się utwory:

- na fortepian solo:

F. Livadić – Mazur

I.J. Krogulski – Mazurek „ a la Chopin”

F. Chopin – 4 Preludia z op. 28 nr 4, 6, 10, 15 – „deszczowe”

F. Chopin – Impromptu- Fantaisie cis op. 66

oraz

- na flet i fortepian w duecie:

I.F. Dobrzyński -Introdukcja i Polonez

H. Wieniawski – Kujawiaka moll op. 3

H. Wieniawski – ObertasG dur op. 19

C. Chaminade – Concertino


Teresa Kaban i Henryk Błażej ukończyli z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczna w Krakowie: Teresa w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego (grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa), Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka (grę doskonalił pod kierunkiem J.P.Rampala i J.Galway’a). Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertowali na wielu estradach Polski, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce, a także m.in. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych - od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów, aż po Bagdad, Koreę, Japonię, uzyskując wysokie oceny recenzentów i uznanie publiczności.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować