Koncert noworoczny w Starym Sączu

W czwartek 5 stycznia 2023 r. starosądeczanie przywitają uroczystym koncertem Nowy Rok. Na koncert organizatorzy zapraszają do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józef Tischnera (ul. Mickiewicza 59). Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Koncert noworoczny w Starym Sączu

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk SG mgr Leszka Mieczkowskiego przygotowała program, na który składa się 18 utworów, w tym arie operetkowe, standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej. Orkiestrze będą towarzyszyć soliści: Natalia Rubiś- Krzeszowiak- sopran, Iwona Chruślicka – sopran, Natalia Zabrzeska-Borowiec – sopran i Krystian Krzeszowiak – tenor. Koncert poprowadzi Małgorzata Broda.


PROGRAM

Johann Strauss II (1825-1899)

opr. Eiji Suzuki

Wiązanka z operetki Zemsta Nietoperza

Lucio Dalla (1943-2012)

Caruso

Franz Lehár (1870-1948)

Kto me usta całuje, ten śni aria Giuditty z operetki Giuditta

Aram Chaczaturian (1903-1978)

Lezginka z baletu Gajane

Jacques Offenbach (1819-1880)

Aria ze śmiechem z operetki Perichola

Johann Strauss (1804-1849)

Das eine kann ich nich verzeih’n walc z operetki Wiedeńska krew

Franz Lehár (1870-1948)

Kiedy skrzypki grają czardasz Ilony z operetki Cygańska miłość

Emmerich Kálmán (1882-1953)

Ach, jedź do Varaždin! duet harbiny Maricy i barona Żupana z operetki Hrabina Marica

Joseph Hellmesberger Jr. (1855-1907)

Danse Diabolique

Emmerich Kálmán (1882-1953)

Lekko, zwiewnie duet Hrabiny i Tassila z II aktu operetki Hrabina Marica

Grigoraș Ionică Dinicu (1889-1949)

Hora Staccato

Rodolfo Falvo (1873-1937)

sł. Enzo Fusco

Pieśń neapolitańska Dicitencello vuje

Johann Strauss (1804-1849)

Klänge der Heimat czardasz Rosalindy z operetki Zemsta nietoperza

Jerry Bock (1928-2010)

Sunrise, Sunset z musicalu Skrzypek na dachu

Franz Lehár (1870-1948)

Hab nur ich dich allein duet Carewicza i Sonii z operetki Carewicz

Johann Strauss (1804-1849)

Perpetuum mobile op.257

Emmerich Kálmán (1882-1953)

Tłumy fraków duet Sylvii i Edwina z operetki Księżniczka Czardasza

Johann Strauss (1804-1849)

Marsz Radetzkyego


***

NATALIA RUBIŚ-KRZESZOWIAK

Absolwentka prestiżowego programu operowego w Yale School of Music oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studiowała również w Hochschule für Musik w Dreźnie. Zadebiutowała podczas Händel-Festspiele w Halle w 2014 roku partią Calisto w operze Giove in Argo Georga Friedricha Händla. Laureatka II nagrody na 2. Międzynarodowym Konkursie im. Antoniny Campi (2019) i nagrody Debiut w Opera Carolina w USA podczas konkursu im. Marcello Giordano na Sycylii (2018). Od kilku lat współpracuje z Wojciechem Siudmakiem i Francisem Lai przy Międzynarodowym Projekcie Pokoju Wieczna miłość, którego jest ambasadorką. Poza granicami kraju promuje polską muzykę wykonując utwory m. in. Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Solistka m.in.: Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Wrocławskiej i Łódzkiej, Filharmonii Narodowej. Występuje również w repertuarze oratoryjnym i pieśniarskim.


NATALIA ZABRZESKA-BOROWIEC

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczka i laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach – Nagroda specjalna za wyróżniające wykonanie utworu Ludomira Różyckiego oraz Międzyuczelnianego Konkursu „W kręgu wokalnej muzyki słowiańskiej” w Katowicach. Współpracuje także z Sądecką Orkiestrą Symfoniczną. Wieloletnia solista Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru im. Jana Pawła II z Nowego Sącza.


IWONA CHRUŚLICKA

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim. Umiejętności wokalne doskonaliła pod okiem tak znakomitych profesorów jak: Thomas Heyer, Stefania Donzelli, Claudia Visca, Włodzimierz Zalewski, Tadeusz Pszonka, Mariusz Kwiecień. Współpracowała z licznymi orkiestrami dętymi oraz symfonicznymi w kraju, a także poza jego granicami. Od 2021 r. solistka Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Laureatka I nagrody II International Viennes Spring Music Competition (2022).


KRYSTIAN KRZESZOWIAK

Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Mediolanie oraz Accademia Internazionale della Musica di Milano. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował partią Almavivy w Cyruliku sewilskim Rossiniego w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W 2017 roku odbył światowe tournée z Sir. J. E. Gardinerem jako odtwórca ról w operach Claudia Monteverdiego: tytułowego Orfeusza oraz Telemaco w Powrót Ulissesa do ojczyzny, występując m.in. w Harris Theater w Chicago, na Festiwalu w Aix-en-Provence, Salzburger Festspiele, w Edynburgu, Bristolu, Lucernie, Barcelonie, Berlinie, Paryżu i w nowojorskiej Carnegie Hall. Współpracuje z Capellą Cracoviensis, Waldemarem Malickim w Filharmonii Dowcipu i Wiesławem Ochmanem w MTM Operetka. Artysta międzynarodowych scen operowych m.in. w: Teatro alla Scala, Teatro La Fenice, ROH Covent Garden, Carnegie Hall, Teatro Real de Madrid, Arena di Verona, Château de Versailles.


PPŁK SG MGR LESZEK MIECZKOWSKI

Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Urodzony w Koszalinie. Ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Ukończył Studium Oficerskie przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2001). Absolwent Studiów Menadżer kultury SGH ( 2002) oraz Zarządzanie Firmą ( WSB-NLU) 2004. W latach 1995-2001 był solistą – instrumentalistą Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, a od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (2003-2020) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej (od 2016). W latach 2012-2015 założyciel oraz dyrygent Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie.


Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną. Autor wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca spektakli muzyczno-wizualnych z najpiękniejszymi tangami, programami muzyki filmowej i musicalowej. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami oraz wokalistami z najlepszych scen operowych i rozrywkowych w kraju i za granicą. Zapraszany przez orkiestry w kraju i za granicą jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem za Zasługi dla SG, Złotym Jabłkiem Sądeckim za „Szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie”, Medalem „Polonia Minor” – Nagrodą Województwa Małopolskiego za pracę na rzecz województwa małopolskiego i jego mieszkańców.


Źródło: UMSS/materiały Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować