Krasne Potockie: Wyciek niebezpiecznej substancji. Interweniowali strażacy

10 maja o godzinie 13:20 zastępy strażaków z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz OSP Krasne Potockie zostały zadysponowane do działań w miejscowości Krasne Potockie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do wycieku niebezpiecznej substancji – nadtlenku wodoru (H₂O₂), który był składowany w DPPL (opakowanie jednostkowe). Substancja ta stanowiła przesyłkę obsługiwaną przez firmę spedycyjną. Zdarzenie miało miejsce w trakcie rozładunku pojemnika.

Krasne Potockie: Wyciek niebezpiecznej substancji. Interweniowali strażacy

W momencie przybycia strażaków, zbiornik z nadtlenkiem wodoru był ustawiony na środku placu. Osoba, która miała kontakt z tą substancją, nie uskarżała się na żadne dolegliwości. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz spłukaniu kończyny dolnej pracownika, który miał kontakt z nadtlenkiem wodoru. Następnie wyznaczono strefę niebezpieczną, określając miejsce wejścia i wyjścia ze strefy. Rozwinięto linię szybkiego natarcia oraz stworzono zaopatrzenie wodne, korzystając z pobliskiego hydrantu.

Aby uszczelnić wypływ kropelkowy, właściwie ustawiono zawór, dokręcono nakrętkę i zabezpieczono zawór przy pomocy opasek zaciskowych. Zbiornik został spłukany wodą, a ratownicy oraz sprzęt przeszli dekontaminację. Miejsce zdarzenia zostało pisemnie przekazane pracownikowi. Cała operacja trwała ponad godzinę.

Nadtlenek wodoru (H₂O₂) to stabilizowany roztwór wodny o silnym działaniu utleniającym. Jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym, a także jako neutralizator ścieków i środek wybielający. Warto zaznaczyć, że jest to substancja niebezpieczna, a jej stosowanie wymaga zachowania ostrożności.

Fot. PSPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować