Krynicka Grupa GOPR świętuje jubileusz 70-lecia działalności

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podziękował ratownikom górskim z Krynicy-Zdroju za ich ciężką pracę. Z okazji jubileuszu 70-lecia działalności Krynickiej Grupy GOPR, jednostka otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego Srebrny Medal Polonia Minor.

Krynicka Grupa GOPR świętuje jubileusz 70-lecia działalności

W sobotnich uroczystościach wzięli udział: poseł na sejm RP Patryk Wicher, poseł na Sejm RP Anna Paluch, radna województwa Jadwiga Wójtowicz, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


To druga część obchodów jubileuszu jednostki. Pierwsza odbyła się latem, podczas trwającego w Krynicy–Zdroju Festiwalu Smaku.


Bycie ratownikiem górskim to prawdziwe powołanie. Wymaga od człowieka, który chce pełnić tę służbę, odwagi, rozsądku, wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin i ogromnej empatii. Bez wątpienia, dodatkowym kapitałem, dodatkową siłą, która stoi za wami w czasie każdej akcji ratowniczej jest doświadczenie zgromadzone przez Krynicką Grupę GOPR, przez wszystkich ratowników, którzy w ciągu minionych siedmiu dekad byli jej członkami. To cenny depozyt, który pozwala Wam nieść pomoc nie tylko jak najszybciej, ale i w sposób jak najbardziej profesjonalny - podkreślał marszałek Witold Kozłowski.


Podczas sobotnich uroczystości w Pijalni Głównej przyjęto w poczet grupy 7 nowych zawodowych ratowników. Wojewoda Małopolski wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudu złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi najbardziej wybitnym członkom Krynickiej Grupy GOPR. Goprowcy odznaczyli również m.in. marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego honorową odznaką za zasługi dla krynickiego GOPR-u.


Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera tak ważną dla życia i zdrowia ludzkiego prace ratowników. Dzięki wsparciu w wysokości 300 tys. ratownicy jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z nowego obiektu wybudowanego na Jaworzynie Krynickiej. Dodatkowo samorząd przekazała m.in. 175 tys. na zakup i konserwację sprzętu, doposażenie ratowników czy dofinansował zakup nowego pojazdu do poruszania się w trudnych warunkach górskich.


Zimą na ratunek wyjeżdżają około 600 razy. Krynicka Grupa GOPR to 15 zawodowych ratowników wspomaganych na co dzień przez 140 ochotników.


Goprowcy z Krynickiej GOPR mają w swoim wyposażeniu samochody, skutery śnieżne, specjalistyczny sprzęt do poruszania się w trudnych górskich warunkach ale korzystają również z pomocy psów ratowniczych. Jeden z nich, podczas sobotniej gali został wyróżniony za oddaną i wierną służbę. Pies po 9 latach służby przeszedł na zasłużoną emeryturę. 


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować