Krynickie drogi do niepodległości - wystawa w Galerii Sztuki "Siedlisko" już otwarta

Krynickie drogi do niepodległości - wystawa w Galerii Sztuki "Siedlisko"  już otwarta

W Galerii Sztuki "Siedlisko" w dniu 8 listopada 2018 r. została otwarta wystawa "Krynickie drogi do niepodległości". 

 

Wystawa "Krynickie drogi do Niepodległości" została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy – Zdroju w celu przedstawienie udziału mieszkańców Krynicy w walkach o odzyskanie niepodległości. Wystawa obejmuje dokumenty, zdjęcia i archiwalne materiały pochodzące z prywatnych zbiorów mieszkańców Krynicy-Zdrój. 

 

Wystawa została otwarta przez Jana Boligłowę reprezentującego Centrum Kultury. Podczas wernisażu dyrektor Biblioteki Publicznej Magdalena Krzeszowska przedstawiła koncepcję wystawy oraz opowiedziałą o wydarzeniach w Krynicy Zdroju w latach I wojny światowej. Wśród zaproszonych  gości znaleźli się m.in. członkowie rodzin osób, którym została poświęcona ekspozycja.

 

Mieszkańcy Krynicy – Zdroju w okresie I wojny światowej walczyli w szeregach armii austriackiej oraz Legionów Polskich. Swoją ofiarną, patriotyczną postawę przypłacili życiem. Polacy walczyli na wschodnim i zachodnim froncie I wojny światowej. Wielu mieszkańców Krynicy – Zdroju zostało zesłanych na Syberię. 

 

Kryniczanie jako żołnierze Wojska Polskiego w odrodzonej Polsce bronili jej przed Bolszewikami, m.in. uczestnicząc w obronie Lwowa. Wiele rodów pochodzących z Krynicy – Zdroju, m.in. ród Wawroszów, Kołodziejskich, Maternickich, Hippmannów i Mravincsicsów, zapisało się na kartach historii Podhala począwszy od powstania styczniowego, przez I wojnę światową i II wojnę światową, aż po ruch oporu w kresie PRL.

 

Wystawa obejmuje między innymi fragmenty Kroniki wojennej 1914 – 1920, prowadzonej przez Władysławę Kmietowiczównę. Dokumentuje ona wydarzenia i życie codzienne mieszkańców Krynicy – Zdroju, którzy w tym okresie przeżywali klęskę głodu, zagrożenie zniszczenie miata i strach o swoją przyszłość. 

 

Ekspozycja obejmuje biografie i zdjęcia osób, które działały na rzecz Krynicy – Zdroju, głównie jako działacze społeczni. Wystawa jest prezentowana nie przy ul. Piłsudskiego 19 w Galerii Sztuki "Siedlisko". Można obejrzeć ją również online na stronie Biblioteki Publicznej oraz w plenerze – na Deptaku przed pomnikiem Adama Mickiewicza.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować