Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

Ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią

Ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach ks. Artur Ważny, ceniony rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży przyjął sakrę biskupią. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż. W uroczystości uczestniczył marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

W imieniu samorządu naszego województwa Czcigodnemu Księdzu Biskupowi składam najserdeczniejsze gratulacje i życzę wszelkich potrzebnych łask Bożych. Niech Duch Święty umacnia swoimi darami na apostolskiej drodze. Cieszę się, że Kościół Tarnowski zyskuje nowego biskupa pomocniczego, czternastego w historii diecezji. Tym bardziej, że ksiądz Artur Ważny dał się poznać jako sprawny organizator duszpasterstwa akademickiego „Tratwa”, działającego przy kościele pw. św. Józefa w Tarnowie. Jest przewodnikiem duchowym dla młodzieży, z którą przez lata jeździł na spotkania ewangelizacyjne. To człowiek dialogu, formacji i misji. Dzięki niemu zrodziło się wiele inicjatyw, które ubogacają Małopolskę - mówi marszałek Witold Kozłowski.


Na początek biskupiej posługi ks. Artur Ważny wybrał świątynię, z którą jest bardzo mocno związany. Był tam wikariuszem, a następnie proboszczem. Przy parafii w Mościcach mieszkał także kiedy był dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.


Nowy biskup przedstawił swój herb. Na tarczy dzielonej krzyżem św. Andrzeja znajdą się symbole Maryi, św. Józefa i otwarta księga Pisma Świętego. Znalazło się też miejsce na kontur herbu Ropczyc (tam przez lata mieszkał z rodziną i zdał maturę) oraz serce. Zawołaniem biskupim będą słowa „Ojcowskim sercem”, zaczerpnięte z tytułu niedawnego listu papieża Franciszka.


- Głoś prawdę Chrystusa z miłością, ale też w porę i nie w porę, z ojcowskim sercem, z nadzieją i siłą, którą obdarzą cię Maryja i św. Józef. Czyń to zapatrzony w św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wywodzącego się z tarnowskiej ziemi. Bądź sługą i zwiastunem Chrystusowego zwycięstwa - mówił pod adresem biskupa Ważnego abp Marek Jędraszewski.


Biskup Ważny w swoim wystąpieniu przypomniał wszystkich, których spotkał na swojej 30-letniej kapłańskiej drodze - biskupów, księży, siostry zakonne i wiernych świeckich. W szczególny sposób przywołał tych, których spotkał jako wikariusz i proboszcz, duszpasterz młodzieży, studentów, małżeństw i rodzin oraz egzorcysta. - Wszystkich was przytulam i błogosławię! – stwierdził nowy biskup.


Gratulacje z okazji przyjęcia sakry złożył biskupowi Ważnemu m.in. prezydent RP Andrzej Duda. List odczytał prezydencki kapelan ks. prałat Zbigniew Kras. W uroczystości wzięli udział także: marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl oraz poseł na Sejm RP Anna Pieczarka.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Marco Polo 7 miesięcy temu

0

Ładna mi miłość bliźniego, jeden się przewrócił na twarzy leży, a reszta udaje ze go nie widzi a i go jeszcze kamerują... A tak na poważnie z jakiego powodu na uroczystości stricte kościelnej są urzędnicy państwowi.


Zaloguj sie aby komentować