Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 10 - 12 marca
Koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty - sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.



Koncerty i spektakle: Dni Bachowskie, Wyspiański i Chimeryczny lokator
Filharmonia Krakowska bierze udział w 29. edycji Dni Bachowskich, które organizuje Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (AMKP). Mottem tegorocznej edycji jest tytuł słynnego utworu Guillauma de Machauta - „Mój koniec jest moim początkiem”. Zamierzeniem organizatorów będzie ukazanie utworów ponadczasowych, „granicznych”, wykraczających poza swoją epokę; dzieł nowatorskich, ostinatowych, absolutnych. Tego typu utwory wypełnią program pierwszego z koncertów imprezy w sali złotej filharmonii. Razem z absolwentami i studentami AMKP wystąpi profesor violi da gamba - Rainer Zipperling.
Kiedy? Środa 13 marca, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia przygotował dwie inscenizacje:
- na Scenie Dom Machin krakowska premiera spektaklu zrealizowanego w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. „Kobieta i życie” to adaptacja współczesnego dramatu Malwiny Prześlugi, nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu 2021 - "pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie". W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Reżyseruje Gosia Dębska.
Kiedy? Wtorek 11 marca i środa 12 marca, godz. 19.00.
- na dużej scenie spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W obsadzie m.in. Krzysztof Wrona, Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.
Kiedy? Wtorek 11 marca i środa 12 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru.
Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina spektakl „Chimeryczny lokator”. To adaptacja głośnej debiutanckiej powieści Rolanda Topora, którą w 1976 roku zekranizował Roman Polański. Bohater spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka wprowadza się do mieszkania w kamienicy, którego poprzednia lokatorka imieniem Simone, popełniła samobójstwo. W nowym miejscu zamieszkania zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W obsadzie spektaklu występują: Joanna Banasik, Dominik Piejko, Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk i Marek Wrona.
Kiedy? Sobota 12 października, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.
Wystawy: Jubileusz Galerii Tadeusza Kantora i żeglarskie obrazy
Cricoteka w Krakowie inauguruje wystawę „Najwłaściwsza pozycja” powstałą z okazji 30-lecia otwarcia Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora. W jej przestrzeni pojawi się sześć prac z cyklu „Wszystko wisi na włosku”. Całość dopełni makieta ekspozycji, jaką Kantor wykonał przygotowując wystawę polskiej awangardy w Rzymie w 1979 roku. Znajdują się na niej, wykonane jego ręką miniaturki prac. Całość obudowana zostanie kontekstem idei autorskiego miejsca, zaprojektowanego przez artystę, będącego świadectwem warunków, gdzie powstawały koncepcje ostatniego spektaklu, liczne ostatnie obrazy i późne pisma teoretyczne.
Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 10 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.
Od 12 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można oglądać dwie nowe wystawy czasowe prezentujące dorobek dwóch współczesnych artystek- malarek:
- Karoliny Bochenek „Moje Światy”. Artystka zaczęła malować podczas studiów architektonicznych. Dziś to właśnie malarstwo oraz podróże – zwłaszcza żeglarskie i motocyklowe – stanowią bardzo ważną część jej życia. Wystawa prezentowana w bibliotece obejmuje obrazy z lat 2015–2025. Każda z tych prac powstała pod wpływem wyzwań i intensywnych przeżyć autorki w danym momencie.
- Natalii Snażyk „Niedomknięte okno”. Artystka zajmuje się malarstwem w technice olejnej, temperą, rysunkiem tradycyjnym i cyfrowym. Brała udział w wystawach zbiorowych, a wystawa „Niedomknięte okno” jest jej drugą wystawą indywidualną.
Więcej informacji na stronie biblioteki.
Spotkania i warsztaty: Snycerstwo, wieczór poetycki, muzyka w teatrze
Muzeum Etnograficzne w Krakowie z początkiem tygodnia zaprasza na trzy tematyczne spotkania i zajęcia warsztatowe:
- spotkanie krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które będzie poświęcone postaci Witolda Chomicza – grafika, malarza, bibliofila, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prezentacja Teresy Ortyl pokaże jego związki z Ziemią Sądecką i jej folklorem, a także kulisy współpracy z Marią Kownacką.
Kiedy? Poniedziałek 10 marca, godz. 17.00.
- warsztaty stolarskie dla dorosłych, podczas których uczestnicy nauczą się wycinać sześcioramienne rozety karpackie związane z symboliką solarną. Będą pracować nożami snycerskimi, na lipowych deseczkach o wymiarach 15 na 15 cm. W ciągu trzech godzin przejdą przez cały proces: od konserwowania i ostrzenia narzędzi, przez przenoszenie projektów na drewno, po cięcie i zabezpieczanie wzorów.
Kiedy? Wtorek 11 marca, godz. 17.00.
- spotkanie poświęcone Wandzie Dynowskiej Umadevi - niezwykłej kobiecie, filozofce, pisarce i działaczce społecznej, która za drugą ojczyznę wybrała sobie Indie. Przemysław Skrzyński porozmawia z autorkami jej pierwszej biografii - Izabelą Trzcińską i Agatą Świerzowską.
Kiedy? Środa 12 marca, godz. 17.00.
Więcej informacji na stronie muzeum.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem z okazji 80. rocznicy śmierci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, organizuje wieczór poetycki w otoczeniu prac artystek XX-lecia międzywojennego. Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w gmachu głównym muzeum wystawie „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”.
Kiedy? Środa 12 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizuje zajęcia warsztatowe dla wszystkich zainteresowanych muzyką w teatrze. Uczestnicy warsztatów połączą śpiew z pracą nad aktorską interpretacją, zadaniami aktorskimi, zabawą stylami, emocjami, sprawdzając m.in. jak zmiana intencji wpływa na brzmienie i charakter śpiewania.
Kiedy? Poniedziałek 10 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie teatru.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na spotkania z historią poświęcone losom kobiet związanych z miastem Kraków, które w rożny sposób zaangażowane były w działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej. W ramach akcji „Miesiąc Krakowianek” odbędzie się wykład dr. Piotra Wierzbickiego przybliżający historię Janiny Fieldorf - żony "Nila", patrona Muzeum. Słuchacze dowiedzą się więcej m.in. na temat „listów wileńskich” małżonków pisanych na początku lat 20. XX w.
Kiedy? Środa 12 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Źródło: UMWM
Komentarze