Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 13 - 15 maja

Koncerty, spektakle, wystawy i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na początek tygodnia.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 13 - 15 maja

Spektakle i koncerty: Wesele, Wielki Gatsby, Rzeźnia

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom dwa spektakle:

  • nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – wtorek 14 maja, godz. 19.00/środa 15 maja, godz. 13.00.

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce, opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – środa 15 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina widzom inscenizację „Rzeźnia”. To sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Środa 15 maja, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska zaprasza na koncert pod hasłem „Zobaczyć dźwiękiem Operę”. Przed publicznością wystąpią uczniowie i absolwenci krakowskiego Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących. Na scenie będzie im towarzyszyć Krakowska Orkiestra Wolontariuszy pod przewodnictwem Joachima Kołpanowicza. Koncert poprowadzą Izabela Szota i Artur Dziurman.

Kiedy? Poniedziałek 13 maja, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Dworu Karwacjanów na recital klawesynowy. Przed publicznością wystąpi dr Aleksander Mocek.

Kiedy? Środa 15 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wystawy i spotkania: Dom Jana Pawła II i historia Świerczkowiaków

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na specjalną wystawę pod hasłem „DOM. Wczoraj, dziś, zawsze”, związaną z tegorocznym jubileuszem 40-lecia muzeum oraz 10. rocznicy otwarcia w nim nowej stałej ekspozycji. Wystawa ukazuje nie tylko samo miejsce, ale także drogę prowadzącą do powstania instytucji, dzięki której zwiedzający mają możliwość zbliżenia się do źródeł duchowego dziedzictwa Jana Pawła II oraz zrozumienia głębokiego związku, jaki łączył go z miastem jego dzieciństwa i wczesnej młodości. To także opowieść o zaangażowaniu, pasji i oddaniu tych, którzy pragnęli uczcić pamięć papieża Polaka. Ekspozycja realizowana jest w ramach projektu Województwa Małopolskiego - „Małopolskie Muzea Domowe” pod honorowym patronatem Iwony Gibas - członka Zarządu Województwa Małopolskiego.

Kiedy? Wystawa dostępna jest od wtorku 14 maja. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce prezentuje kolejne spotkanie w ramach cyklu „Historia na 5 za 5”. Jego tematem będzie historia działającego przy Centrum Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. Dr Marek Smoła opowie o kulisach pracy cenionych choreografów i tancerzy oraz o licznych festiwalach polskich i zagranicznych, na których zespół prezentował z sukcesami swoje umiejętności taneczne i wokalne. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę prelegenta poświęconą Świerczkowiakom.

Kiedy? Środa 15 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie w ramach comiesięcznych spotkań Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zaprasza na wystąpienie pt. „Między pracą, aktywizmem a rodziną. O zaradności przedwojennych i wojennych migrantek z Ukrainy". Obywatelki i obywatele Ukrainy stanowią obecnie największą grupę osób z doświadczeniem migracyjnym w Polsce. Choć ich obecność w medialnym dyskursie nasiliła się po wybuchu wojny w 2022 roku, to migracje z Ukrainy do Polski odbywają się już od lat 90. Co istotne, jest to przede wszystkim migracja kobiet. O ich sytuacji, na podstawie prowadzonych od ponad 2 lat badań tematu, opowie Blanka Błaszczak- Rozenbaum – antropolożka, etnografka i edukatorka ze Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab.

Kiedy? Poniedziałek 13 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować