Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 18- 20 listopada
Koncerty, spektakle, warsztaty i wydarzenia specjalne - sprawdź, co na początek nowego tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.
Wydarzenia: Labirynt historii, koncert Świerczkowiaków, posiady orawskie
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje cykl wydarzeń pod hasłem „Labirynt Historii”, o charakterze edukacyjno-kulturalnym, poruszających ciekawe, niejednokrotne kontrowersyjne tematy związane z historią Polski i jej sąsiadów, wewnętrznych stosunków, relacji międzyludzkich w tym społecznych i politycznych.
Tegoroczna edycji projektu będzie związana z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. Podejmując jego temat, organizatorzy „Labiryntu Historii” chcą skupić się na uczczeniu pamięci mieszkańców Warszawy i powstańców oraz przywołać współczesne konteksty wojen, których przebieg i okrucieństwa można śledzić na bieżąco za pośrednictwem mediów.
Wśród zaplanowanych na początek tygodnia wydarzeń są wykłady poświęcone m.in. historii powstańczej sanitariuszki Danuty Gałkowej i mechanizmom zbrodni masowych, wernisaż wystawy „Galeria pamięci” oraz warsztaty z muzyką na żywo pod hasłem „Trauma wojenna i jej następstwa”.
Kiedy? Od poniedziałku 18 listopada. Więcej informacji na stronie centrum.
Działający przy Centrum Sztuki Mościce, Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy" zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie z kulturą tradycyjną, muzyką ludową i narodową. Podczas koncertu grupa młodzieżowa zaprezentuje: Suitę Krakowiaków Wschodnich, Kujawiaka z Oberkiem oraz Pieśni i Tańce Beskidu Śląskiego. Koncert jest skierowany głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby zaciekawić i inspirować dzieci i młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze, a być może zachęcić do wstąpienia w szeregi Świerczkowiaków.
Kiedy? Wtorek 19 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Centrum Sztuki Mościce organizuje również muzyczne spotkanie z chórem Siemaszki. To amatorski, senioralny zespól wokalny, któremu akompaniuje Józef Głuszak, a nad którym organizacyjnie czuwa Maria Motyka. Grupa powstała spontanicznie. Celem spotkań członków zespołu w klubie Siemacha było biesiadowanie, śpiewanie dla siebie, bo wspólny śpiew daje radość, relaksuje.
Kiedy? Środa 20 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zaprasza na ostatnie w tym roku Posiady Orawskie. Gościem będzie Andrzej Stechura, pochodzący z orawskich Kiczor, kolekcjoner, który opowie nam o swoich zainteresowaniach, sposobach na odnalezienie wyjątkowych przedmiotów, o początkach swojej kolekcji, a przede wszystkim o tym, czy dobrze jest mieć pasję i co z tego wynika.
Kiedy? Wtorek 19 listopada, godz. 11.00 - 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Spektakle: Smok Wawelski i pociąg do wolności
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia przygotował dwa spektakle:
- inscenizację jednej z najsłynniejszych małopolskich legend - „Smok!”. - Próbujemy wrócić do historii smoka wawelskiego, korzystając z przekazów kronikarskich, które opisują ją w inny sposób, niż te powszechnie znane – polukrowane i disnejowskie - wyjaśnia autor i reżyser spektaklu Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Agnieszka Kościelniak, Tadeusz Zięba, Antoni Milancej, Karol Kubasiewicz i Agnieszka Judycka.
Kiedy? Duża Scena - wtorek 19 listopada - godz. 10.00 i 13.00/Środa 20 listopada, godz. 11.00.
- spektakl wg tekstu i w reżyserii Emmy Hütt „Justine & Juliette”. To historia o dwóch siostrach, które zmęczone rzeczywistością i nudnym życiem, powracają do krainy dzieciństwa. Pomiędzy wspomnieniami, bajkami na dobranoc i dwuznacznymi grami, cofają się do początków ich wzajemnej relacji i marzą o innej rzeczywistości, znajdującej się poza granicami Dobra i Zła. W obsadzie występują: Lidia Bogaczówna i Anna Tomaszewska.
Kiedy? Scena - Dom Machin – wtorek 19 listopada/środa 20 listopada, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru.
Centrum Sztuki Mościce zaprezentuje „Pociąg do wolności” - spektakl dla grup w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Tarnowie. Podróż tytułowym pociągiem opowiada o najtrudniejszych czasach historii Polski – okresie niewoli. Stacje, na których zatrzymuje się pociąg uświadamiają jaka była determinacja i walka o naszą kochaną Ojczyznę. Odwaga polskich dzieci, determinacja żołnierzy i chłopów walczących pod dowództwem naszych bohaterów narodowych, wytrwałość i siła więźniów oraz nieustanna modlitwa osób duchownych pomogła przetrwać te ciężkie lata.
Kiedy? Środa 20 listopada, godz. 9.30 i 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.
Warsztaty: Przytulaki i lekcja tańca
Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje drugie spotkanie z cyklu „Do snu”, które będzie poświęcone tworzeniu przytulanek. Uczestnicy zaprojektują ich kształty i przełożą je na szablony, według których skroją tkaniny, a następnie zszyją brzegi. Na przekór listopadowej szarudze postawią na świadomy dobór kolorów, miękkie wypełnienia i przyjemne w dotyku materiały. Nie zapomną również o tym, co indywidualne: oczach, włosach, ubrankach, wyszytych imionach itp. Wszyscy będą szyć ręcznie, przy kubku gorącej herbaty, w kameralnej grupie i niespiesznym rytmie sprzyjającym wyciszeniu.
Kiedy? Wtorek 19 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Cricoteka w Krakowie organizuje warsztaty z tańca gaga, które poprowadzi Natalia Iwaniec. Gaga jest językiem ruchowym opracowanym przez Ohada Naharina, który jest stosowany w codziennym treningu i praktyce tanecznej Batsheva Dance Company. Natalia Iwaniec to certyfikowana nauczycielka Gaga od 2012 roku, choreografka, tancerka i artystka. Pracowała jako nauczycielka i choreografka w takich zespołach i szkołach wyższych jak Rambert Dance Company, The Place czy Trinity Conservatory of Music and Dance w Londynie, National Dance Company Wales w Cardiff, jak i na festiwalach w całej Europie.
Kiedy? Środa 20 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.
Źródło: UMWM
Komentarze