Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 19 - 21 sierpnia
Spektakle, koncerty, warsztaty fotograficzne i plastyczne – sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.
Spektakle: Zakopane Witkacego i O!peretka Gombrowicza
Teatr Witkacego w Zakopanem na początek tygodnia proponuje widzom trzy inscenizacje:
- „Demonizm zakopiański (variétés)” powstał z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej Dziuk.
Kiedy? Wtorek 20 sierpnia, godz. 19.15.
- przedstawienie „Perfomance” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który – choć żyje – myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.
Kiedy? Wtorek 20 sierpnia, godz. 20.15.
- „O!peretka" to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.
Kiedy? Środa 21 sierpnia, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru.
Koncerty: Wirtuozerski skrzypek i dźwiękowe instalacje
Filharmonia Krakowska zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu Muzyka w Starym Krakowie. Tym razem przed publicznością wystąpi Roby Lakatos – węgierski wirtuoz skrzypiec i niezwykle wszechstronny artysta, który biegle wykonuje muzykę klasyczną, jazz i folkową muzykę swojego ojczystego kraju, Węgier. Podczas koncertu w filharmonii zaprezentuje utwory m.in. Milesa Davisa i Michela Legranda. Na scenie będą mu towarzyszyć: jego brat, grający na saksofonie Tony Lakatos, rumuński akordeonista Marian Mexicanu oraz zespół Jeno Lisztesa – słynnego węgierskiego cymbalisty.
Kiedy? Środa 21 sierpnia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.
Świętując w tym roku 10-lecie swojej obecności na krakowskim Podgórzu, Cricoteka prezentuje serię instalacji dźwiękowych pod hasłem Rezonanse, zaprojektowanych specjalnie dla siedziby instytucji. Na czas wakacji budynek przy ulicy Nadwiślańskiej zamienia się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie otaczającej odbiorcę przestrzeni. Każda z instalacji jest dostępna przez dwa tygodnie, a ich otwarciu towarzyszy spotkanie z osobą kompozytorską oraz koncert live. Na zakończenie cyklu został przygotowany projekt wykorzystujący przestrzeń wystawy głównej „Tadeusz Kantor. Widma”. Autorką instalacji jest kompozytorka i realizatorka dźwięku Aleksandra Słyż.
Kiedy? Wtorek 20 sierpnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.
Warsztaty: Spacer fotograficzny i plener rysunkowy
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w sierpniowym spacerze fotograficznym inspirowanym wystawą czasową „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”. Uczestnicy spotkania wybiorą się w wędrówkę ulicami krakowskiego Kazimierza, zwracając uwagę na światło, kontrasty barw, znaczące szczegóły, skorzystają z filtrów, budując fotograficzne tryptyki i odkrywając zaskakujące oblicze (pozornie) znanych miejsc. Muzeum zaprasza do udziału w spacerze z własnymi aparatami.
Kiedy? Wtorek 20 sierpnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie organizuje warsztaty malarskie dla osób w wieku 17+, które poprowadzi amerykańska artystka Georgetta Gancarz. Uczestnicy będą uczyć się rysować kwiaty i ogrody węglem, pastelami i ołówkiem. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim i obejmą instrukcję krok po kroku, demonstracje oraz wykład wprowadzający na temat korzystania z materiałów. Biblioteka zapewnia kredki pastelowe, ołówki, węgiel i papier rysunkowy. Nie jest wymagane żadne formalne doświadczenie w rysowaniu.
Kiedy? Środa 21 sierpnia – piątek 23 sierpnia, godz. 9.00 – 12.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.
Źródło: UMWM
Komentarze