Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 3 - 5 czerwca

Spektakle, koncerty, wystawy – sprawdź, co na początek tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 3 - 5 czerwca

Spektakle: Cudowna Lampa Aladyna, Byczek Fernando i Znachor

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wyjątkowy spektakl w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie. „Cudowna lampa Aladyna” to przepełniona magią inscenizacja o przygodach młodego chłopca oraz czarnoksiężnika, który pragnie za wszelką cenę zdobyć tajemniczą lampę. W czyje ręce ona trafi? Jak potoczą się losy chłopca? Czy spełnienie wszystkich życzeń zagwarantuje mu szczęście? W role bohaterów wcielą się uczniowie tarnowskiej szkoły. Kolorowe stroje i choreografia przeniosą widzów w cudowny świat Bliskiego Wschodu.

Kiedy? Środa 5 czerwca, godz. 9.30 i 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Sceniczne pokazy uzdolnionych artystycznie uczniów zaprezentuje widzom także Teatr Witkacego w Zakopanem. Na scenie wystąpią dzieci z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, pracujące pod opieką reżyserską Katarzyny Pietrzyk. Uczniowie I klas zaprezentują spektakl „Byczek Fernando”, uczniowie II – sztukę „Panna Kreseczka”, a uczniowie klas III – przedstawienie „Wiewiórka, czyli o pożytkach z zapominalstwa”.

Kiedy? Wtorek 4 czerwca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje spektakle:

  • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Wtorek 4 czerwca, godz. 12.00 i 19.00.

  • na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Wtorek 4 czerwca czerwca, godz. 19.00.

  • na Scenie – Dom Machin spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Środa 5 czerwca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wydarzenia: Przegląd perfomansu i urodziny Capelli Cracoviensis

Cricoteka w Krakowie prezentuje specjalny przegląd performansu, towarzyszący nowej wystawie czasowej - „Bereś”. Do nawiązania relacji z twórczością bohatera wystawy oraz poświęconą mu ekspozycją zaproszono osoby performerskie, zarówno z pokolenia twórców bliskich artyście (którzy niejednokrotnie znali Jerzego Beresia osobiście), jak z generacji, dla której jest on już tylko „postacią z historii sztuki”. Zamysł przeglądu nawiązuje do odradzającej się tradycji licznych kiedyś letnich festiwali performansu, w których brał udział również Bereś.

Kiedy? Od wtorku 4 czerwca do czwartku 6 czerwca. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert z okazji 44. urodzin orkiestry Capella Cracoviensis, w ramach projektu Muzyczne Mosty. Orkiestrę poprowadzi Jan Tomasz Adamus, a dla publiczności zagrają również pianistki: Wioletta Fluda-Tkaczyk i Eliza Pawłowska. W programie koncertu będzie można usłyszeć dzieła Mozarta.

Kiedy? Środa 5 czerwca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Wystawy: Poeci Podziemia i lira jak malowana

Nową wystawę czasową pod hasłem „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” otwiera Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. To pierwsza taka prezentacja pokolenia młodych (i nie tylko młodych) poetów, których - mimo różnic pochodzenia i poglądów politycznych - połączyły talent literacki i pragnienie walki o Polskę, a często też śmierć z rąk okupanta. Na ekspozycji można zapoznać się z sylwetkami i twórczością tak znanych poetów jak Tadeusz Gajcy, Krzysztof Kamil Baczyński, Krystyna Krahelska, Zbigniew Herbert, Stanisław Baliński czy Andrzej Trzebiński. Pokazano także tych nieco mniej znanych, którzy nie zdążyli zdobyć literackiej sławy. Na dziedzińcu muzeum odtworzono ponadto podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską. W skrzyniach, w których podczas okupacji przechowywano broń, umieszczone zostały odbitki podziemnych czasopism. Zwiedzający mogą zabrać ze sobą wydrukowane fragmenty utworów wszystkich bohaterów wystawy i ułożyć z nich własny tomik poezji.

Kiedy? Wernisaż – wtorek 5 czerwca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Dwie nowe wystawy czasowe otwiera Muzeum Ziemi Tarnowskiej:

  • w siedzibie muzeum - prezentacja twórczości tarnowskiej artystki Jadwigi Maj, która uprawia malarstwo akrylowe i olejne oraz eksperymentuje z różnymi materiałami. Tajemnicze wyspy, miasta, zatoki, elementy zaczerpnięte ze świata techniki, roślinność, gdzieniegdzie postać, zakomponowane wśród rozległej przestrzeni – to wszystko zawieszone między niebem a ziemią stanowi inspirację do marzeń o lądach nieodkrytych, o świecie idealnym, bez przemocy i agresji.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 3 czerwca, godz. 18.00.

  • w Muzeum – Zamek w Dębnie wystawa poplenerowa XV Integracyjnego Pleneru Malarskiego. Inspiracją do jego zorganizowania był pierwszy historyczny już plener malarski, który odbył się 100 lat temu z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku, Jana Jastrzębskiego. Wtedy do Dębna przybyli studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie w plenerze uczestniczy głównie młodzież ze szkół podstawowych oraz seniorzy. W bieżącym roku dołączyła do nich dodatkowo mała grupa turystów, którzy przybyli z zamiarem zwiedzania muzeum.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 3 czerwca, godz. 10.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na nową wystawę czasową do Kasztelu w Szymbarku. Będzie można tam zobaczyć ekspozycję projektu „Lira jak malowana”. Jego twórcą i pomysłodawcą jest Katarzyna Bednarz. Autorka na co dzień zajmuje się budową nowych lir korbowych na modelach historycznych. Jej zainteresowania to również malarstwo i historia lir korbowych z polski i Europy. Projekt ma na celu ukazanie bogactwa artystycznego i historycznego dla twórców instrumentów, jakie niesie za sobą malarstwo. To także dobry sposób, aby przedstawić lirę korbową w szerokim kontekście historycznym na mapie Europy.

Kiedy? Od środy 5 czerwca. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować