Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 6 - 7 maja

Koncerty, spektakle, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskich instytucjach kultury na pierwszą połowę tygodnia.

Kulturalna Małopolska na początek tygodnia 6 - 7 maja

Koncerty: Festiwal 4 Tradycji i Nowe Polifonie

Filharmonia Krakowska inauguruje 4. edycję jednego z najważniejszych projektów instytucji – Festiwalu 4 Tradycji. Zainicjowany w 2021 roku Festiwal ma na celu „przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej”. Tegoroczna edycja w pełni odzwierciedla to założenie – w programie znalazły się bowiem koncerty prezentujące muzyczną twórczość Ukrainy, Żydów sefardyjskich, narodów bałkańskich oraz Polski.

Festiwal otworzy występ zespołu Moravski Chamber Choir pod batutą Oleny Radko, znanej krakowskiej publiczności jako prowadzącą Ukraiński Chóru Dziecięcy, działający od dwóch lat pod auspicjami Filharmonii Krakowskiej. Program koncertu obejmie ukraińską muzykę prawosławną i ludową, w tym ukraińskich kompozytorów współczesnych.

Kiedy? Wtorek 7 maja, godz. 19.30.

W drugim dniu festiwalu wystąpi charyzmatyczna wokalistka Urszula Makosz, której na scenie będzie towarzyszył zespół w składzie Paweł Pierzchała – fortepian, Krzysztof Cyran – gitara, Michał Półtorak – skrzypce, mandolina, Michael Jones – skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta oraz Sławek Berny – instrumenty perkusyjne. Artyści zaprezentują program „Mi amor, mi alegria”, zawierający pieśni Żydów sefardyjskich. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Grzegorza Maciąga zatytułowana „Chasydzi”, której otwarcie w głównym foyer Filharmonii zainauguruje stałą współpracę Filharmonii z Fundacją UFF.

Kiedy? Środa 8 maja, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Cricoteka w Krakowie prezentuje nową odsłonę swojego cyklu muzycznego pod hasłem „Nowe Polifonie”. W jego ramach pojawią się projekty przekraczające ramy, wychodzące z utartych wzorców rozumienia i postrzegania, pozwalające doświadczać wieloaspektowości i wielobarwności rzeczywistości. Pierwszym wydarzeniem cyklu będzie Pansori판소리 . Tytułowe pansori jest nazywane „koreańską operą”, choć tak naprawdę stanowi odrębne, samodzielne i unikatowe zjawisko artystyczne. To tradycyjna technika wykonywania pieśni koreańskich z udziałem wokalu i przy akompaniamencie perkusji. W Cricotece zaprezentują ją: Seo-Yoon Chang i Sori Choi. Koncertowi będą także towarzyszyć warsztaty wprowadzające do techniki pansori z elementami wykładu.

Kiedy? Wtorek 7 maja – warsztaty, godz. 15.00/koncert, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Spektakle: Wielki Gatsby, Wyspiański, Różewicz

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia przygotował trzy spektakle:

  • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – wtorek 7 maja, godz. 19.00.

  • „Agamemnon” - uwspółcześnioną wersję opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.

Kiedy? Scena Dom Machin - wtorek 7 maja/środa 8 maja, godz. 19.00.

  • spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli występuje gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawiają się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Duża Scena - środa 8 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina widzom przedstawienie „Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)”, które zostało zainspirowane dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. „małej stabilizacji” oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Środa 8 maja, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Spotkania i warsztaty: 80. rocznica bitwy o Monte Cassino i rękodzieło artystyczne

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z historią”. Jego tematem będzie 80. rocznica bitwy o Monte Cassino - jednej z głośniejszych batalii II wojny światowej, która stała się ważnym symbolem polskiego czynu zbrojnego, a wśród jej uczestników znalazło się wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej. 80. rocznica bitwy stanowi wyjątkową okazję, aby przypomnieć kontekst historyczny, przebieg i konsekwencje tego wydarzenia, a także przybliżyć sylwetki niektórych żołnierzy i uczcić ich pamięć. Program wydarzenia przewiduje wystąpienia i wykłady historyków, spotkanie z wnuczką uczestnika bitwy – panią Danutą Rydzoń oraz otwarcie wystawy czasowej z eksponatami z Izby Pamięci, prowadzonej przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach.

Kiedy? Środa 8 maja, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wykład prof. dr hab Aleksandry Nawe „Poświatowska i muzyka”. Powstał on w oparciu o dostępną literaturę opisującą życie i twórczość Haliny Poświatowej, z którą wykładowczyni jest spokrewniona. Przedstawieniu wspomnień towarzyszyć będzie pokaz zdjęć w formie prezentacji multimedialnej, a także muzyka z autorskiej płyty prof. Nawe „Poświatowska i muzyka. Ja minę, ty miniesz...”.

Kiedy? Środa 8 maja, godz. 17.00. Więcej informacja na stronie centrum.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza dorosłych i seniorów na cykliczne warsztaty z rękodzieła artystycznego, podczas których będą mogli w artystycznej atmosferze rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię.

Kiedy? Każdy poniedziałek maja, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie autorskie z Borysem Tynką - podróżnikiem i przewodnikiem turystycznym, znawcą Ukrainy, a w szczególności Odessy. Majowe spotkanie dotyczyć będzie jego nowej książki „Odessa 2 maja 2014. Krwawy ślad rosyjskiej wiosny". Książka opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce 2 dekady temu w Odessie, przedstawia ich genezę oraz chronologię. Spotkanie poprowadzi Jan Bińczycki.

Kiedy? Poniedziałek 6 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować