Kulturalna Małopolska na weekend 30 maja - 2 czerwca

Wydarzenia z okazji Dnia Dziecka, Konkurs Malowana Chata, spektakle i koncerty – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 30 maja - 2 czerwca

Dzień Dziecka w filharmonii, muzeach i kinach

Muzyczny Dzień Dziecka proponuje w ten weekend Filharmonia Krakowska, zapraszając na interaktywny i multimedialny koncert symfoniczny dla całej rodziny. To niezwykły projekt stworzony przy współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, z wykorzystaniem legendarnych filmów tej instytucji, największych przebojów muzyki symfonicznej oraz specjalnie przygotowanych animacji. Zawiera on elementy edukacyjne i rozrywkowe, dedykowaną piosenkę prezentującą poszczególne sekcje orkiestry, a inspirowany jest słynnym programem „LSO Discovery”. Ta ekscytująca podróż przez świat animacji i muzyki orkiestrowej potrafi przykuć uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kiedy? Sobota 1 czerwca/niedziela 2 czerwca, godz. 10.00 i 12.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Wyjątkowy Dzień Dziecka w chmurach przygotowuje dla całych rodzin Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na zwiedzających będą czekać m.in. prezentacja fizyki lotu, lotniczy quiz z nagrodami oraz specjalny seans w Kinie Wysokich Lotów.

Kiedy? Sobota 1 czerwca, od godz. 9.30. Więcej informacji na stronie muzeum.

Z okazji Dnia Dziecka zaprasza do siebie również Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Na terenie skansenu odbędzie się plenerowe wydarzenie pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. W programie m.in. występy lokalnych zespołów ludowych, przedstawienie Teatrzyku Blaszany Bębenek, koncert zespołu ProJazz oraz cudowna podróż po świecie filmowej muzyki z Duo Perfomance.

Kiedy? Niedziela 2 czerwca, od godz. 13.15. Więcej informacji na stronie muzeum.

O dziecięcym odbiorcy nie zapomina także Centrum Sztuki Mościce. W ramach kolejnej Niedzieli z tatusiem na wszystkich ojców i ich pociechy czekają animacje, pokaz spektaklu, gry, konkursy, a także specjalna projekcja wchodzącej do kin animacji „Garfield”.

Kiedy? Niedziela 2 czerwca, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filmowy Dzień Dziecka przygotowuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przez cały weekend kino SOKÓŁ będzie prezentowało nowości filmowe dla dzieci i młodzieży, a projekcjom będą towarzyszyć animacje, zabawy i gry.

Kiedy? Sobota 1 czerwca/niedziela 2 czerwca, godz.10.00 – 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wydarzenia: Malowana Chata i Krzyżowa Music

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza do Zalipia na finał corocznego Konkursu „Malowana Chata”. Jego celem jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy okolicznej ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tego zjawiska. W Konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, w tym Zalipia określanego mianem „Malowanej Wsi”. Uczestnicy rywalizują m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących.

Kiedy? Niedziela 2 czerwca, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego organizuje koncert z okazji jubileuszu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej – Krzyżowa Music, który w tym roku obchodzi jubileusz dziesięciolecia powstania. Organizowany jest w Krzyżowej - miejscu, które jak żadne inne symbolizuje chęć spokojnej integracji Europy, wymiany i kultury. Co roku latem w ramach festiwalu odbywają się tam warsztaty muzyczne. Światowej sławy instrumentaliści wraz z utalentowanymi młodymi wykonawcami muzyki klasycznej wspólnie tworzą sztukę i wymieniają doświadczenia. Owoce tej współpracy prezentują podczas wspólnych koncertów. Związani z festiwalem Krzyżowa-Music artyści wykonają w Lusławicach wszechstronny i zróżnicowany program – dzieła polskich kompozytorów.

Kiedy? Sobota 1 czerwca, godz.18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Opera Krakowska zaprasza na pokaz pracy uczniów Studia Baletowego „Balet to my!”. Program koncertu wypełnią układy taneczne z zakresu nauczania utanecznienia (klasy O1, O2, O3, O4) oraz tańca klasycznego, tańca ludowego, tańca charakterystycznego i współczesnego w choreografiach pedagogów Studia (klasy szkolne).

Kiedy? Sobota 1 czerwca, godz. 17.00/niedziela 2 czerwca, godz. 12.00 i 17.00. Więcej informacji na stronie opery.

Spektakle: Szymborska, Labirynt Schulza i Carmina Burana

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na koniec tygodnia proponuje trzy spektakle:

  • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Piątek 31 maja, godz. 19.00/sobota 1 czerwca, godz. 12.00 i 19.00/niedziela 2 czerwca, godz. 17.00.

  • na Scenie MOS adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Piątek 31 maja/sobota 1 czerwca/niedziela 2 czerwca, godz. 19.00.

  • na Scenie – Dom Machin spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Piątek 31 maja/sobota 1 czerwca/niedziela 2 czerwca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje inscenizację „Labirynt Schulza”. To spektakl w reż. Grzegorza Brala oparty na "Sklepach Cynamonowych" oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja dramatu wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” Ojca rozwibrowanej wyobraźni. Aktorzy nie tylko słowem, gestem i plastyką ciał kreują przed widzem senny świat Bruno Schulza, posługują się również polifonicznymi pieśniami, które są głęboką metaforą palimpsestu wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Czwartek 30 maja/piątek 31 maja, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska zaprasza do telewizyjnego Studia S-3 w Łęgu na specjalne pokazy spektaklu „Carmina Burana”. Dzieło Carla Orffa przez jednych nazywane kantatami scenicznymi, innych oratorium, bazuje na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Orff wybrał z tego obszernego zbioru 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Adaptacja przygotowana przez Operę Krakowską wzbogaca ten przekaz o porywającą baletową choreografię autorstwa Emila Wesołowskiego.

Kiedy? Sobota 1 czerwca/niedziela 2 czerwca, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie opery.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować