Kulturalna Małopolska na weekend 6 - 9 marca

Koncerty, spektakle, wystawy, spotkania i warsztaty - sprawdź, co na drugi weekend marca przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 6 - 9 marca

Koncerty: Requiem Verdiego i misterium pasyjne

Filharmonia Krakowska zaprasza na wydarzenia koncertowe w swojej siedzibie:

  • Koncerty oratoryjne, podczas których Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi Paul McCreesh, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. Na scenie wystąpią soliści: Claire Rutter – sopran, Polly Leech – mezzosopran, Attilio Glaser – tenor i William Thomas – bas. Publiczność usłyszy wykonanie wyjątkowego dzieła - mszy żałobnej "Requiem" autorstwa Giuseppe Verdiego. 

Kiedy? Piątek 7 marca, godz. 19.30/Sobota 8 marca, godz. 18.00. Przed sobotnim koncertem Paul McCreesh będzie specjalnym gościem Dyskusyjnego Klubu Muzycznego. 

  • koncert Orkiestry Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa, z udziałem zespołów chóralnych: Krakowskiego Chóru Powszechnego, Krakowskiego Chóru Lekarskiego i Cantores Sancti Nicolai. W programie utwory Franza Schuberta. 

Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 19.00. 

  • koncert inaugurujący trasę koncertową Orkiestry Sinfonietta Cracovia i skrzypaczki Alevy Baevy, podczas którego zabrzmią m.in. kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego i Edwarda Elgara. 

Kiedy? Niedziela 9 maca, godz. 18.00. 

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprosi melomanów także na specjalny koncert poza swoją siedzibą - Muzyczne Misterium Pasyjne w przestrzeni Kościoła św. Klemensa Papieża i Męczennika w Wieliczce. Plankty polskie i dawne śpiewy pasyjne wykona Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich, z towarzyszeniem tria muzyki dawnej w składzie: Justyna Grabowska – wirginał, portatyw, Aleksandra Kauf-Tyrała – suka biłgorajska i Maria Klich – lira korbowa.

Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Spektakle: Znachor, Perfomans i festiwal komedii

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni widzom swoje trzy inscenizacje:

  • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 19.00/Piątek 7 marca, godz. 12.00 i 19.00/Sobota 8 marca, godz. 19.00/Niedziela 9 marca, godz. 12.00. 

  • na Scenie Dom Machin „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Piątek 1 marca – sobota 2 marca, godz. 19.00/Niedziela 3 marca – godz. 18.00.

  • na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza - „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Czwartek 6 marca - piątek 7 marca, godz. 19.00/Sobota 8 marca, godz. 17.00. 

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje dwa spektakle:

  • przedstawienie „Perfomans” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który, choć żyje, myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.

Kiedy? Scena Atelier - piątek 7 marca, godz. 20.15.

  • „Panopticum” to widowisko oparte na tekstach Juliana Tuwima, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w aranżacji zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę zadumy, ale także gwarantują doskonałą zabawę. W obsadzie: Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Krzysztof Wnuk.

Kiedy? Scena A. Bazakbala - sobota 8 marca, godz. 20.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Centrum Sztuki Mościce inauguruje trzecią edycję Festiwalu Fun & Fest. Jego program został ułożony, zarówno dla młodzieży, jak i starszych odbiorców, dla miłośników polskich komedii i osób, które cenią dobrą grę aktorską oraz doceniają błyskotliwe monologi. Jako pierwszą widzowie zobaczą adaptację bijącej rekordy popularności komedii ”Boeing Boeing” . Spektakl Teatru Capitol wyreżyserował Wojciech Adamczak, a w obsadzie występują: Dorota Chotecka, Dagmara Bryzek, Katarzyna Kołeczek, Barbara Garstka, Adrian Zaremba iMikołaj Krawczyk.

Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wystawy: Art Design i beskidzkie kapliczki

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Kasztelu w Szymbarku na doroczną wystawę prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Ekspozycja Art/Design - przegląd 24/25 przygotowana jest jako wynik intensywnej i wieloletniej współpracy katedry z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, obejmującej m.in. wystawy prac, projekty artystyczno-naukowe czy sympozja.

Kiedy? Wystawa czynna od 6 marca. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii krakowskiego artysty Jerzego Jędrysa „Beskidzkie kapliczki, figury i krzyże przydrożne”. Kapliczki sądeckie to małe dzieła sztuki, pełne ducha i tradycji, które od wieków wpisują się w krajobraz Sądecczyzny. Stanowią nie tylko miejsca modlitwy, ale także symbole wspólnoty i pamięci, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ta wystawa to próba uchwycenia ich piękna i różnorodności – od prostych, drewnianych form po misternie zdobione konstrukcje kamienne. Każda kapliczka to świadek ludzkich losów, znak wiary i refleksji nad przemijaniem.

Kiedy? Wernisaż - czwartek 6 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Spotkania: Weekend kobiet i twórcze wykorzystanie snów

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem tuż przed Dniem Kobiet zaprasza na specjalne spotkanie towarzyszące prezentowanej w gmachu głównym wystawie "Odważne". Prezentuje ona dorobek artystek XX-lecia międzywojennego z Podhala i Paryża. Spotkanie pod hasłem Odważne wczoraj i dziś – kobiety w sztuce i społeczeństwie poświęcone będzie refleksji nad rolą kobiet w sztuce oraz ich miejscem w społeczeństwie na przestrzeni dziejów. Prelegentki: Małgorzata Czyńska i Sylwia Zientek spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące widoczności kobiet w świecie sztuki, zmian w postrzeganiu ich twórczości oraz ich samych.

Kiedy? Czwartek 6 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie zaprasza na "Weekend Kobiet", w trakcie którego odbędą się wyjątkowe zajęcia warsztatowe. W Laboratorium Smaku zaplanowano spotkanie z kuchnią przyszłości, w której reguły fizyki i chemii tworzą dania jak z innej planety. Z kolei Laboratorium Reakcji pozwoli zapoznać się z tajnikami zapachów używanych w kosmetykach i m.in. wykonać własną muffinkę do kąpieli.

Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 10.00 i 12.30/Niedziela 9 marca, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na trzecie ze spotkań interdyscyplinarnych towarzyszących wystawie czasowej „Śpij spokojnie, dobrze śnij” pod hasłem „Sen mara”, organizowanych we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Terapii”. Najbliższe spotkanie dotyczy twórczego korzystania ze snów w psychoterapii  psychoanalitycznej i w życiu. Dowiedzieć się będzie można o utracie i traumie, ale także o leczącej mocy snów i twórczości oraz czy można coś schować w snach i jak to potem znaleźć.

Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Opera Krakowska zaprasza na „Spotkanie z Artystą”, organizowane przez Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA. Program spotkań ma w zamyśle przybliżenie sylwetek artystów związanych ze sztuką operową – dyrygentów, śpiewaków, reżyserów operowych i innych realizatorów spektakli muzycznych. Tym razem gościem spotkania będzie śpiewaczka operowa Ewa Płonka.

Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejny "Myślnik", którego tematem przewodnim będą Odyseusze płynnej nowoczesności. Piotr Augustyniak wraz ze swoimi gośćmi: Krzysztofem Bielawskim i Witem Szostakiem zastanowi się nad aktualnością figury Odyseusza-Ulissesa, tak w jej źródłowej formie homeryckiej, jak i we współczesnych literackich przetworzeniach z Joycem na czele. Na ile jego perypetie mogą tłumaczyć naszą sytuację i być żywą inspiracją dla budowania postawy – mimo wszystkich przeciwności – pozwalającej twórczo sprostać losowi i jego późnonowoczesnym mechanizmom. 

Kiedy? Niedziela 9 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Dla młodych i najmłodszych: Bajki muzyką pisane i język na dwa głosy

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów nową odsłonę cyklu "Bajki muzyką pisane". Tym razem będzie to muzyczna adaptacja baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Jej bohaterami są mityczne krasnoludki, znane też w polskiej tradycji jako "bożęta" czy "skrzaty", niegdyś uważane za duszki domowe, które sprzyjały cnotliwym i hojnym gospodarzom. Scenariusz przygotował Jerzy Łysiński, muzykę - Stanisław Rzepiela. Całość reżyseruje Rafał Sowa.

Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 9.30 i 12.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Wszystkie dzieci zaprasza do siebie również Cricoteka w Krakowie. Z myślą o nich odbędą się kolejne zajęcia w ramach kreatywnych warsztatów skierowanych do dwóch grup wiekowych: 2-3 lata (Kalejdoskop Sztuki) i 4-8 lat (Machina Sztuki). W tym miesiącu uczestnicy zanurzą się w fascynujący świat barw! Będą odkrywać, jak kolory wpływają na emocje, jak się ze sobą łączą i co mogą nam opowiedzieć. Poprzez eksperymenty plastyczne, zabawy sensoryczne i kreatywne działania stworzą prawdziwą tęczę pomysłów. 

Kiedy? Kalejdoskop sztuki – sobota 8 marca, godz. 10.30/Machina sztuki – sobota 8 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy". To wydarzenie cykliczne, pomagające uczniom przygotować się do matury. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty. Tym razem będzie mowa przede wszystkim o dramacie "Tango" oraz twórczości Sławomira Mrożka, czyli o jego opowiadaniach oraz rysunkach.

Kiedy? Sobota 8 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować