Pogoda - Sądeckie.pl27

Dzisiaj jest: 27. 01. 2021
Do końca roku: 338 dniDane WIOŚ

Limanowa zasłynie z jednej z najpiękniejszych małopolskich wsi

Limanowa zasłynie z jednej z najpiękniejszych małopolskich wsi

W dniu 23 września, w Miasteczku Galicyjskim Nowego Sącza odbyła się uroczystość wręczenia nagrody w ramach konkursu "Najpiękniejsza małopolska wieś". W tym roku nagroda za II miejsce w konkursie opiewająca na kwotę 50.000 zł trafiła do rąk pani Marii Twaróg, która piastuje stanowisko sołtysa wsi Pasierbiec.

 

Konkurs jest organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Pieniężną nagrodę należy przeznaczyć na realizację zadań służących dalszemu rozwojowi wsi. Jak wynika z informacji przekazanych przez panią sołtys, kwota 50.000 zł zasili budżet przeznaczony na utworzenie siłowni zewnętrznej obok stadionu sportowego. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 14 listopada 2018 r. W gminie Limanowa powstanie zatem kolejny obiekt sportowo – rekreacyjny sprzyjający promowaniu sportu i spędzania aktywnie czasu wolnego na świeżym powietrzu. 

 

Pasierbiec jest wsią zamieszkiwaną przez około 500 – 600 mieszkańców, położoną wśród malowniczych krajobrazów BeskiduWyspowego. Wieś leży na stromych stokach, a jej zabudowa mieszkalna oraz pola uprawne rozciągają się aż do wierzchołka Pasierbieckiej Góry, z którego mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć panoramę okolicy. Pasierbiec ma bogatą historię – jako ziemska posiadłość jest wspominana w źródłach historycznych datowanych na XV wiek. Po II wojnie światowej wieś znajdowała się w ruinie – większość jej mieszkańców wywieziono na roboty przymusowe, a istniejące zabudowania zostały w dużej mierze zniszczone. 

 

W latach 50. XX wieku we wsi Pasierbiec została zorganizowana parafia, co zapoczątkowało jej dynamiczny rozwój. W latach 70. XX wieku wieś połączono drogą z Limanową i wzniesiono Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, który obecnie posiada status sanktuarium. Przez miejscowość przebiega szlak turystyczny rozpoczynający się w Tymbarku, a kończący w Bochni (czerwony) oraz szlak prowadzący na szczyt Kamionnej (żółty). Na północnym zboczu Kamionnej rozciąga się niewielki rezerwat przyrody. 

 

W Pasierbcu działa Zespół Szkół im. Władysława Reymonta z haląsportową oraz szkolnym boiskiem sportowym oraz funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy Wierchy Pasierbiec. Przy szkole prężnie działa i rozwija się Zespół Regionalny Pasierbioki. 

 

W sołectwie zrealizowano w ostatnich latach istotne inwestycje, które korzystnie wpłynęły na poziom życia mieszkańców. Zmodernizowano budynek szkoły, zbudowano i zmodernizowano drogi gminne i drogi osiedlowe oraz zadbano o budowę infrastruktury sportowej. Wsi Pasierbiec pozostaje zatem życzyć kolejnych sukcesów i dalszego dynamicznego rozwoju. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować